Romantika kontserdisari
Novembris kohtuvad ERSO ees kaks briti muusikut – dirigent Martyn Brabbins ja sopran Elizabeth Llewellyn. Brabbins on Inglise Rahvusooperi muusikadirektor ning dirigeerimisõppejõud Kuninglikus muusikakolledžis ja Šoti Kuninglikus konservatooriumis. Tal on selja taga pikk karjäär ooperidirigendina, samuti on ta juhatanud sadu briti heliloojate uudisteoseid mitmel pool maailmas. Llewellyini 2022/23 kontserdihooaja tippsündmusteks olid nimiroll Richard Straussi ooperis „Ariadne Naxosel“ Leedsi ooperimajas ning Straussi tsükli „Neli viimast laulu“ ettekanne BBC Šoti sümfooniaorkestriga. Viimane kõlab ka sügisesel kontserdil ERSOga. Brabbinsi juhatusel tuleb ettekandele veel Jean Sibeliuse „Kalevala“-aineline sümfooniline poeem „Tapiola“ ning briti helilooja Ralph Vaughan Williamsi viies sümfoonia.
Veebruaris on ERSO ees taas orkestri pikaaegne peadirigent Arvo Volmer. ERSO, Volmer ja kontserdi solist Benjamin Beilman on laval kohtunud ka varem, 2018. aastal esineti koos kontserdireisil Ameerika Ühendriikides. Eestisse jõuab Beilman aga esmakordselt ning sel puhul kõlab Benjamin Britteni viiulikontsert. ERSO 2023/24 hooaja üks märksõnu on Gustav Mahleri sümfooniad ning üks neist, kuues, tuleb esitusele ka sel kontserdil. Sümfoonia, mida tuntakse ka nimetuse „Traagiline“ järgi, on mastaapne, suurele orkestrikoosseisule komponeeritud teos. Küll aga on sümfoonia esimeses osas üks Mahleri kõige romantilisemaid teemasid, mis on nime saanud tema abikaasa Alma järgi.
Märtsis kohtuvad Estonia kontserdisaali laval ERSO, Olari Elts ja Aile Asszonyi ning esitusele tuleb ooperihõnguline kontserdikava. Õhtu keskmes on katkendid Richard Wagneri „Nibelungi sõrmuse“ tetraloogia viimasest ooperist „Jumalate hukk“. Kontserdi solist sopran Aile Asszonyi tegi tänavu ajaloolise debüüdi Frankfurdi ooperis, kui astus seal lavale Richard Straussi „Elektra“ nimirollis. See on üks kaalukamaid rolle, mida on eesti laulja Euroopa tippooperimajas esitanud. Asszonyi dramaatiline sopran on eriti sobilik just Wagneri ja Straussi ooperite suurrollidesse. Sel õhtul kuuleme Straussi sulest aga instrumentaalloomingut, ettekandele tuleb tema sümfooniline poeem „Don Juan“.
„Romantika“ sari lõpeb maikuus ning orkestrit juhatab taas peadirigent Olari Elts. Laval on erakordne solistide koosseis, neli noort eesti metsasarvemängijat – Paula Ernesaks, Kairi Sosi, Eliise Tani ning Kreete Jacob –, kellel kõigil on silmapiiril silmapaistev karjäär nii Eestis kui ka välismaal. Paula Ernesaks alustas 2022. aasta kevadel tööd Berliini Filharmoonikute metsasarverühmas. Metsasarvede soleerimisel tuleb esitusele Robert Schumanni kontsertpala neljale metsasarvele ja orkestrile. Kontserdi teises pooles kõlab Johannes Brahmsi neljas sümfoonia, mis on tema sümfooniatest kestvuselt pikim ning väärikas kokkuvõte kogu tema sümfoonilisele loomingule. Õhtu avab aga esiettekanne, Rasmus Puuri esimene sümfoonia.
I: BRABBINS JA LLEWELLYN. Neli viimast laulu
R, 24.11.2023
kell 19
Jean Sibelius. Sümfooniline poeem „Tapiola“, op. 112
Richard Strauss. „Neli viimast laulu“
Ralph Vaughan Williams. Sümfoonia nr 5 D-duur
ELIZABETH LLEWELLYN sopran, ERSO, dirigent MARTYN BRABBINS
II: VOLMER JA MAHLER
R, 16.02.2024
kell 19
Arvo Pärt. „Swansong“
Benjamin Britten. Viiulikontsert, op. 15
Gustav Mahler. Sümfoonia nr 6 a-moll
BENJAMIN BEILMAN viiul, ERSO, dirigent ARVO VOLMER
III: AILE ASSZONYI JA WAGNER
R, 22.03.2024
kell 19
Richard Strauss. Sümfooniline poeem „Don Juan“
Paul Hindemith. „Kolm laulu“, op. 9
Richard Wagner. „Siegfriedi Reini teekond“ ooperist „Jumalate hukk“
Richard Wagner. „Leinamarss“ ooperist „Jumalate hukk“
Richard Wagner. „Tugev tuleriit mulle seal laduge“ ooperist „Jumalate hukk“
AILE ASSZONYI sopran, ERSO, dirigent OLARI ELTS
IV: ELTS JA BRAHMS
R, 03.05.2024
kell 18 (eelkontsert)
kell 19
Rasmus Puur. Sümfoonia (esiettekanne)
Robert Schumann. Kontsertpala neljale metsasarvele ja orkestrile, op. 86
Johannes Brahms. Sümfoonia nr 4 e-moll, op. 98
PAULA ERNESAKS, KAIRI SOSI, ELIISE TANI, KREETE JACOB metsasarv, ERSO, dirigent OLARI ELTS