Edward Albee "Kes kardab Virginia Woolfi?"

Sellel suvel saab Jaanihanso Siidrivabriku väikeses töökoja saalis näha ameerika näitekirjaniku Edward Albee draamat “Kes kardab Virginia Woolfi?”, mille esietendus toimus 13. oktoober 1962 New Yorgis ja seda mängiti esimese hooga 664 korda. Draama, milles keskealine abielupaar ühe öö jooksul oma suhteid klaarib, asjasse on segatud külalised, rohkelt alkoholi, sotsiaalset frustatsiooni, vaimset ja füüsilist vägivalda. Näidend kuulub vaieldamatult kümne kõige parema lavamaterjalide sekka, mis 20ndal sajandil kirjutatud, eelkõige pakub tekst suurt väljakutset näitlejale rolli loomiseks, nii mahu kui ka sisu poolest.


Näidendi lavastab Andrus Vaarik, osades Martha - Carita Vaikjärv (Endla Teater) ja  Georg - Alo Kõrve (Tallinna Linnateater) ning Nick - Nils Mattias Steinberg (Endla Teater) ja Honey - Jane Napp. 

Näidendi on tõlkinud Lydia Mölder ja Triin Sinissaar, lavastuskunstnik Kristjan Suits, valguskunstnik Margus Vaigur, muusikaline kujundaja Markus Robam, grimmikunstnik Aimi Etverk, tehnikajuht Petri Parrik, etenduse juhid Silja Koppel ja Triinu Sillaste, produtsent Margit Roosaar. Etendus on kolmes vaatuses kahe vaheajaga ja pikkus kokku koos vaheaegadega 3 tundi 45 minutit.

Eestis jõudis näidend lavale 1977 Pärnu teatris “Endla”, lavastaja oli toona Adolf Shapiro. Martha rollis Linda Rummo ja Georg Aarne Üksküla, külalised Nick ja Honey - Villem Endrikson ja Tiia Kriisa. Lavastusest sai legend ja tollane koolipoiss Andrus Vaarik käis seda võib olla isegi kümme korda vaatamas, võib olla see nähtud lavastus määras tema saatuse. No ühe tema tütre nimi on igaljuhul Marta. 1993 jõudis draama Noorsooteatri lavale (Noorsooteater kannab aastast 1994 Tallinna Linnateateateri nime), lavastaja Madis Kalmet, osades Martha - Ülle Ulla ja Georg - Raivo Trass, Nick - Jaan Tätte, Honey - Piret Kalda. Lavastust mängiti 35 korda. 2008 esietendus Tallinna Linnateatris Mladen Kiselovi lavastus, laval Martha - Epp Eespäev ja Georg - Andrus Vaarik, Nick - Argo Aadli ja Honey - Kristiina-Hortensia Port. Lavastus saavutas rekordi, püsides mängukavas 12 aastat, mille jooksul mängiti seda 319 korda! Samasse ajalisse perioodi jääb 2009ndal aastal teatris NO99 lavastajate Tiit Ojasoo ja Ene-Liis Semperi välja tood lavastus, osades Hendrik Toompere, Marika Vaarik, Sergo Vares ja Mirtel Pohla.

Loe veel

Vali pilet