Loovüksus esitleb:

Lossimuusika: Tuuli Lindeberg, Imbi Tarum, Olga Kudajeva • Lossimuusika

P 01.12.2024 kell 06:00 PM-19:15
 (A. Weizenbergi tänav 37, Tallinn)

Pühapäev, 01. detsember 2024 kell 18 Kadrioru loss / Kadrioru kunstimuuseum

LOSSIMUUSIKA JÕULUKONTSERT

Tuuli Lindeberg - sopran (Soome)
Olga Kudajeva - barokkviiul
Imbi Tarum - klavessiin


Kava:

Johann Sebastian Bach (1685-1750)             
Kontsert A. Vivaldi järgi BWV 974

[  ] –  Adagio – Presto


Johann Sebastian Bach                 

Aaria "Bereitet die Wege, bereitet die Bahn" kantaadist BWV 132


Dario Castello (ca 1590-1658)            
Sonata seconda


Johann Sebastian Bach                

Aaria "Die Armen will der Herr umarmen" kantaadist BWV 186


Dietrich Buxtehude (1637-1707)    

Aria variatsioonidega BuxWV 249


Elisabeth Jacquet de La Guerre (1665-1729)       
Kantaat „Jonas“

Symphonie – Récit – Tempeste/torm – Air Vivement – Récit – Air Gracieusement – Récit – Air


Johann Sebastian Bach                

Loure Viiulipartiitast E-duur BWV 1006


Johann Sebastian Bach                 

Aaria kantaadist "Auch mit gedämpften schwachen Stimmen" kantaadist "Schwingt freudig euch empor" BWV 36



Esimesel advendi pühapäeval kõlavad aariad J. S. Bachi advendiajaks kirjutatud kantaatidest ning D. Castello, D. Buxtehude ja Bachi instrumentaalteosed.

Kesksel kohal on programmis ühe vähestest barokiaja naisheliloojatest Elisabeth Jacquet de La Guerre’i kantaat „Jonas“, mis jutustab loo Iisraeli prohvet Joona saatmisest Niinevesse sealset rahvast patukahetsemisele manitsema. Ülesandest hirmutatuna põgenes Joona laeval, kuid Jahve tõstis merel tormi, Joona visati tormiga üle parda ja Jahve laskis suurel kalal Joona alla neelata. Joona oli kala kõhus 3 ööpäeva ja palus päästmist. Kala oksendas Joona kuivale, ta läks Niinevesse ja täitis ülesande.


Tuuli Lindeberg on Soome juhtivamaid ja nõutumaid barokiaja ning kaasaegse vokaalmuusika esitajaid. Ta esineb regulaarselt parimate orkestrite ja ansamblitega, olles oratooriumide ja kooriteoste solist ning andes soolokontserte. Ta on sage külaline Soome arvukatel muusikafestivalidel. Lindeberg teeb tihedalt koostööd noorte soome heliloojatega ja on olnud paljude temale kirjutatud teoste esmaesitajaks (autoritelt nagu Olli Kortekankas, Juhani Nuorvala, Asta Hyvärinen, Hannu Pohjannoro, Mari Sainio, Minna Leinonen, Sampo Haapamäki ja Kaija Saariaho). Ta on kaasa löönud paljudes kammerooperite ja crossover projektides.   
Lindeberg on enne vokaalmuusikale pühendumist õppinud Sibeliuse akadeemias klaverit, muusikateooriat ja koorijuhtimist, magistrikraadi soololaulu alal omandas ta samas õppeasutuses 2002. aastal. 2009 võitis ta Kangasniemi lauluvõistlusel teise preemia. Lisaks kontsertreerimisele õpetab T. Lindeberg laulu ja barokkmuusikat Sibeliuse Akadeemias ning oli kuni aastani 2022 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia külalisdotsent. Ta on ka Helsingi kaasaja muusika festivali Musica nova kunstiline juht.


Imbi Tarum
 on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia klavessiiniprofessor, Klavessiinifestivali kunstiline juht ja üks Eesti tuntumaid klavessiinimängijaid. Aastatel 1978–92 oli Tarum klavessiinimängija ansamblis Hortus Musicus, esinedes enamikus Euroopa maades, samuti Iisraelis, USA-s ja paljudes endistes Nõukogude Liidu linnades. Alates 1992. aastast kuulub Tarum Tallinn Baroque`i, Tallinna Barokkorkestri, Soome-Eesti Barokkorkestri ja ansambli Corelli Consort koosseisu continuo-mängija ja solistina. Ta on teinud koostööd selliste orkestrite ja ansamblitega nagu Concerto Copenhagen, Concerto Palatino, His Majestys Sagbutts and Cornetts, Arte dei Suonatori, Pocket Symphony jt. Eesti parimate solistide kõrval on tema partneriteks olnud näiteks Harry van der Kamp, Mikael Bellini, Lucy van Dael, Ellen Hargis, Peter Kooij, Alberto Martini, Aureliusz Goliński, Bolette Roed, Stéphane Rety, Ashley Solomon ja paljud teised. Tarum on lindistanud hulgaliselt soolo- ja kammermuusikat. 2007. aastal andis ta välja albumi „Vertigo“ prantsuse klavessiinimuusikaga. Alates 2010. aastast võttis ta Baltic Baroque`i koosseisus osa Vivaldi viiulisonaatide salvestamisest koos barokkviiuldajate Maria Krestinskaja, Evgeni Sviridovi, Andrei Reshetini, Andrei Penjugini jt ning barokktšellisti Sofia Maltizovaga. Ilmunud on plaadisari „Vivaldi Collection“, kus on kokku 10 CD-d. 2017. aastal salvestas ta koos Maria Krestinskajaga Domenico Dall’Oglio viiulisonaatide CD (Pan Classics).

Lisaks pedagoogitegevusele EMTA-s on ta juhendanud meistrikursusi paljudes Euroopa muusikakõrgkoolides ning andnud suvekursusi Soomes, Lätis ja Eestis.

Olga Kudajeva on omandanud viiulipedagoogika bakalaureuse kraadi (EMTA 2021) ning alates 2021. aastast õpib Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia vanamuusika osakonnas barokkviiulit Meelis Orgse juhendamisel. Ta on osalenud barokkmuusika meistrikursustel selliste barokkviiuldajate juures nagu Maria Krestinskaja, Dmitri Sinkovski, Tomoe Badiarova ja Peter Spissky.
Olga on Jazeps Vitolsi Läti Muusikaakadeemiaga koostööd teinud aastast 2022, osaledes rahvusvahelises Händeli ooperiprojektis "Pasticcio" (2022), Eesti-Läti-Leedu ooperiprojektis "Arianna" Vilniuses (2023) ning Bachi kantaatide projektis Riias (2023). teeb koostööd mitmete barokkorkestritega nagu Corelli Barokkorkester, Tallinna Barokkorkester, Haapsalu vananamuusikafestivali orkester.
Alates 2023. aastast mängib Olga barokkorkestris Collegium Musicum Riga ning aastast 2024 on ta orkestri teine kontsertmeister. Olga on 2022. aastal asutanud Eesti vanamuusikaansambli "The Revalers" ning ansambel on edukalt esinenud erinevates kontserdipaikades - Arvo Pärdi Keskuses (Eesti, 2023), Suure-Jaani Muusikafestivalil (Eesti, 2023), Salo kirikupäevadel (Soomes, 2024).
Barokkmuusika projektide kõrval töötab Olga alates 2003. aastast Narva Sümfooniaorkestris. Alates 2023. aastast mängib ta orkestris Tallinn String Orchestra ning koostöös projektiga "Original Enigma Voices" on orkester esinenud kontsertreisidel Kreekas, Küprosel, Šveitsis, Rootsis, Soomes ja Lätis.
Olga on innukas keelehuviline (ta on skandinaavia keelte ja kirjanduse magister (TÜ 2014)), kasutades oma igapäevaelus aktiivselt 5 keelt (eesti, inglise, vene, rootsi, saksa) ja olles õppinud kokku üle 10 keele (sealhulgas prantsuse, itaalia, hispaania ja kõik skandinaavia keeled), tegeleb ta hetkel läti keele omandamisega. Kirg keelte vastu käib kõrvuti reisimisega – Olga on harrastab mägironimist (Gruusia, Maroko, Poola) ning mootorrattasõitu, olles läbi sõitnud Baltimaad ja Põhjamaad.

 


Lossimuusika on pühapäevaste kontsertide sari, mille eesmärk on pakkuda kõrgetasemelist klassikalist muusikat ainulaadse akustikaga Kadrioru lossi barokses peasaalis. 

Kadrioru loss on kaunimaid ja tuntumaid ajaloolisi kontserdisaale Eestis. Viimaste aastakümnete jooksul on lossi peasaal pakkunud meeldejäävaid muusikaelamusi nii Tallinna elanikele kui arvukatele külalistele. Siinne muusika esitamise traditsioon on väga pikk, ulatudes 18. sajandisse, kui musitseerimine oli igapäevase õukonnaelu lahutamatu osa. Lossis on üles astunud nii säravaimad eesti interpreedid kui ka rahvusvaheliselt tunnustatud solistid ja ansamblid.
 

Lossimuusika kontserdisarja kunstiline juht on Aare Tammesalu
Korraldajad: Loovüksus MTÜ koostöös Eesti Kunstimuuseumiga


Toetajad:
Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium
Eesti Kultuurkapital
Eesti Rahvusringhääling
Tallinna Kultuuri- ja Spordiamet
UNESCO Muusikalinn Tallinn


Koostööpartnerid:
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Agentuur Uus Kontsert


Täname:
VisitTallinn


Korraldaja jätab endale õiguse teha kontserdi kavas ja esinejate valikul muudatusi

Pilet kehtib kontserdipäeval kl 10-18 ka Kadrioru kunstimuuseumi näitusepääsmena

Palume kontserdi ajal mitte pildistada ja filmida

Ikäraja: Soovitav alates 7. eluaastast
Pääsy pyörätuolilla: Olemas
Lue lisää

Tapahtuman aikataulu/kokoonpano

Ovet aukeavat klo 10:00

Seuraa meitä



Eelmüük lõppenud