"Inimene ja..." Raimo Kangro autorikontsert
Enne kontserti, kell 18.15, toimub vestlusring, mis heidab uut valgust Raimo Kangro loomingule ja kontserdil esitatavatele teostele. Vestlusringi modereerib Joonas Hellerma ning osalejateks on kantaadi "Inimene ja..." esiettekande dirigent Saksamaal ja Raimo Kangro tihe koostööpartner Toomas Kapten, kantaadi teksti autor Leelo Tungal, Raimo Kangro tütar Kirke Kangro ning helilooja ja Raimo Kangro üks viimaseid õpilasi Ülo Krigul. Arutelu annab ainulaadse võimaluse süveneda Kangro muusika olemusse, tema loomeprotsessi ning muusika tähendusse tänapäeval.
Raimo Kangro kantaat "Inimene ja..." kõlab esmakordselt 1. aprillil kell 19.00 Estonia kontserdisaalis, pakkudes ainulaadse võimaluse kogeda Kangro loomingust midagi uut.
Saalomoni õpetussõnad op. 41
1. Joo vett, oma august
2. Andke vägijooki norutajale
3. Veetlev naine saavutab au
4. Kolm asja on mulle väga imelised
5. Meeletu on, kes halvustab oma ligimest
6. Raud ihub rauda ja inimene ihub teist
7. Võluvus on petlik ja ilu on kaduv
Display III: Vivaldi portree op. 42
II Inimene ja loom.
III Inimene ja inimene.
TUTVUSTUS
Kantaat "Inimene ja..." (tekst Leelo Tungal) käsitleb inimese ja looduse suhet, tõstatades küsimuse inimese vastutusest ümbritseva maailma ees. Kantaadis põimuvad eesti rahvalaulu ja ladinakeelse teksti motiivid, luues võimsa ja poeetilise muusikalise dialoogi.
Teose esiettekanne toimus 1992. aastal Saksamaal Rotenburgis rahvusvahelisel noortekooride festivalil, kus see pälvis erakordselt sooja vastuvõtu. Nüüd, üle 30 aasta hiljem, jõuab kantaat esmakordselt Eesti publiku ette, pakkudes ainulaadse võimaluse kogeda Kangro loomingust midagi uut.
Eesti Muusika- ja Teatriakadeema sinfonietta on projektipõhine kammerorkester, mille koosseis varieerub vastavalt repertuaarile. Pillimängijate tuumiku moodustavad valdavalt EMTA üliõpilased, kuid orkestritöösse on kaasatud ka vilistlased.
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia koor on õppekoor, kus laulavad peamiselt dirigeerimise ja muusikapedagoogika üliõpilased, sealhulgas välistudengid erinevatest riikidest. Koori repertuaar hõlmab eesti ja maailma kooriliteratuuri gregoriaani laulust kuni kaasaegsete teosteni. Koor on esinenud mitmel pool Euroopas ning teinud koostööd kollektiividega nagu Tallinna Kammerorkester, EMTA sümfooniaorkester ja Eesti Filharmoonia Kammerkoor. Koori on juhatanud mitmed tunnustatud dirigendid, sealhulgas Toomas Kapten, Ants Soots, Ants Üleoja ja Jaan-Eik Tulve.
Kammernaiskoor Sireen loodi 2011. aastal ning on tuntud oma lummava ja naiselikult tummise kõla poolest. Koori repertuaar ulatub varasest muusikast nüüdisaegsete teosteni, pöörates erilist tähelepanu eesti heliloojate loomingule. Sireen on esinenud erinevates kontserdisaalides ja alternatiivsetes paikades, osalenud rahvusvahelistel festivalidel ning pälvinud mitmeid auhindu. Koori kunstiline juht ja dirigent alates 2022. aastast on Laura Štoma.
Lisanna Laansalu (2003) on noor eesti dirigent, kelle muusikutee sai alguse Põltsamaa Muusikakoolis klaveriõpingutega. Hiljem jätkas ta kooridirigeerimise erialal Heino Elleri Muusikakoolis ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias prof. Toomas Kapteni juhendamisel. Ta on osalenud mitmetes meistriklassides, näiteks Budapesti Béla Bartóki orkestri ning Pardubice Komorní filharmonie juures.
Laansalu on orkester Põhjakõla üks asutajatest ja dirigentidest ning on juhatanud ka Tallinna Rahvusvahelist Noorteorkestrit, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kammerorkestrit, Kammernaiskoori Sireen, Maarja Filharmoonikute koori.
Ürituse ajakava/line-up
Kell 18.15 vestlusring. Arutletakse Raimo Kangro loomingu ja õhtul kavas olevate teoste üle. Moderaator on Joonas Hellerma, vestluses osalevad Toomas Kapten, Leelo Tungal, Kirke Kangro ja Ülo Krigul.
Kell 19.00 kontserdi algus.