Lossimuusika hooaja 2024/2025 avakontsert • Lossimuusika
Pühapäev, 22. september 2024 kell 18 Kadrioru loss / Kadrioru kunstimuuseum
Lossimuusika hooaja 2024/2025 avakontsert
Edua Zadory - viiul (Ungari/Austria)
Kirill Kozlovski - klaver (Soome)
Aare Tammesalu - tšello
Kava:
Joseph Haydn - Klaveritrio nr 39, G-duur, Hob. XV/25, "Gypsy"
Edvard Grieg - "Andante con moto" klaveritriole EG 116
Bela Bartok - "Rumeenia rahvatantsud" viiulile ja klaverile Sz. 56
Felix Mendelssohn - Klaveritrio nr 1, d-moll, op 49
Koostöös Ungari Suursaatkonna ja Liszti Instituudiga
"Édua Amarilla" Zádory (ungari keeles "sätendav kuutõus"), sündis 1974. aastal Ungari lõunaosas Kecskemétis. Juba seitsmeaastaselt avaldus Édua silmapaistev anne viiulimängus. Osaledes Franz Liszt-Musikhochschule konkursil, lummas Édua kohtunikke oma erakordse talendiga ja talle pakuti stipendiumi selles silmapaistvas Šveitsi muusikainstituudis.
1992. aastal asus Édua õppima staarviiuldajate Habib Kayalehi ja Tibor Varga käe all. Üks 20. sajandi suurimaid viiuldajaid Yehudi Menuhin tunnustas Édua erakordseid muusikalisi võimeid ja kutsus ta liituma oma meistrikursustega Šveitsis Gstaadis. 1997. aastal sai tema elu keskpunktiks muusikalinn Viin. Sealses ülikoolis õppis Édua kõrgelt tunnustatud pedagoogide Günter Pichleri ja Ernst Kovacici käe all. Pärast ülikooliõpinguid täiendas Édua oma oskusi meistrikursustel István Ruha, Péter Komlósi ja Altenberg Trio Wieni juures.
Kontserdid üle maailma aitasid kaasa Édua Zádory rahvusvahelisele karjäärile. 2001. aastal esines Édua ja tema „Eszterházy-Trio“ suure eduga Styriarte muusikafestivalil Grazis (Austria). Muusikafestivalil „Mondseetage 2003-2005“ mängis Édua Zádory koos kolleegide Christian Altenburgeri ja Benjamin Schmidiga suurepärast kammermuusikat. Järgnes soolokontsertide sari Wiener Musikvereini Kuldses saalis.
2005. aastal moodustati „Hungaria Piano Trio“ – Tamás Varga, Édua Zádory ja Balázs Szokolay. Trio esines säravate kontsertidega nii Wiener Konzerthausis, kui ka Budapesti kevadfestivalil. „Édua Amarilla Zádoryl on kõik olemas. Iga tema poognetõmme on kantud kirest," märkis Ungari kultuuriajakiri "Élet és irodalom".
„CD Bulgaaria rapsoodia on Édua Amarilla Zádory tulist kirge täis lugupidamisavaldus helilooja Pancho Vladigerovile“ (www.klassik.com).
2007. aasta juunis esmaesitas Zadory Prein an der Raxis austria helilooja Johanna Dodereri talle pühendatud viiuli sooloteose.
2007. aasta oktoobris võlusid sadu muusikasõpru Édua sooloesinemised kõrgelt tunnustatud Bariloche-Festivalil „Lao Lao“ ja El Borges di Buenos Aireses.
Septembris 2008 aplodeeris 1500 kuulajat teatro Nacional di Santo Domingos Édua Vivaldi „Nelja aastaaja“ tõlgendusele. Édua Amarilla on säranud mitmel pool maailmas: Iraanis, Marokos ja Türgis. Mersini Ooperiteatris sai Édua ja rumeenia pianisti Raluca Stirbati esinemine triumfaalse vastuvõtu osaliseks.
Édua muusikuelu Viinis on iseloomustanud arvukad kontserdiprojektid. Ükskõik, kas ta soleerib Wiener Musikvereini Kuldses saalis, on Viini Kammerorkestri kontsertmeister või mängib koos oma klaveritrio liikmetega, Édua ekspressiivne ja kaunis musitseerimine ühendab Ungari hinge asjatundlikult traditsioonilise Viini stiiliga.
2009. aastal võitis Èdua Zádory duos koos Anastasiia Dombrovskaga esikoha mainekal Gaetano Zinetti rahvusvahelisel kammermuusika konkursil Sanguinetto Veronas.
2011 esines ta Austrias Loisiarte festivalil ja rahvusvahelisel Canberra muusikafestivalil Austria saatkonna sponsoreeritud Austraalia tuuri raames.
Juunis 2012 ilmus Duo Edani uusim CD (Gramola Edition). Alates 2012. aasta septembrist on Edua Jeruusalemma All-Qudsi ülikooli muusikakolledži külalisprofessor. 2013. aastal andis oma esimese "Jeunesse" kontserdi Austria saatkonnas Washingtonis, USA-s. 2015. aasta detsembris mängis ta Ankara sümfooniaorkestriga Selman Ada viiulikontserti. Sellele järgnes regulaarne koostöö paljude kaasaegsete heliloojatega: György Kurtág, Friedrich Cerha, Johanna Doderer, Juan Manuel Abras, Wolfram Wagner ja Jörg Ulrich Krah. Èdua on üha enam pühendunud nii kaasaegsetele muusikateostele kui ka oma loomingule kujutava kunsti vallas.
2017. aastal esitles ta oma esimest näitust Haas & Haas veinikeldris. Samal aastal eksponeeris ta oma maale kodulinnas Kiskunhalases Lõuna-Ungaris. Samal ajal esitles ta sooloalbumit “Heavy”, mis salvestati Austrias Liszti sünnilinnas Raidingis (kuni 1921. aastani Doborján, Ungari).
Alates 2019. aastast töötab ja õpetab Édua osaliselt Argentinas Buenos Aireses, kus tema fookuses on argentiina nüüdismuusika. Ta teeb koostööd Associación Argentina de Compositoresiga ja salvestab argentiina heliloojate teoseid.
Kirill Kozlovski on Soome-Valgevene pianist, klavessinist ja muusikauurija. Tema klaveriõpetajateks olid Irina Semenyako, Matti Raekallio, Ilmo Ranta ja Avo Kouyoumdjian. 2017. aastal omandas Kozlovski doktorikraadi Helsingis Sibeliuse Akadeemias Dmitri Šostakovitši muusika uurimise eest (2017).
Interpreedina on tema eesmärgiks olla mitmekülgne ja leida hoolikas tasakaal erinevate stiilide ning ajastute vahel. Tema repertuaar hõlmab muusikat hilisrenessansist kuni kaasaegsete heliloojateni. Nii vabariiklike kui ka rahvusvaheliste klaverikonkursside laureaat Kirill Kozlovski on esinenud soolokontsertidega ja olnud kammeransamblite liige rahvusvahelistel festivalidel Prantsusmaal, Saksamaal, Šveitsis, Venemaal, Eestis, Hispaanias, Soomes ja Valgevenes. Ta on esinenud solistina orkestrite ees Soomes ja teiste riikides, tehes koostööd dirigentide Andris Nelsonsi, Janos Fürsti, Dima Slobodeniouki, John Storgårdsi ja Klaus Mäkeläga.
Kirill Kozlovski salvestuste hulgas on Juri Shaporini (Toccata Classics) kogutud klaverimuusika, Richard Wagneri laulud soprani Jenni Lättilä ja bariton Tommi Hakalaga (Siba Records) ning sooloklaverialbum Šostakovitši loomingust, mis ühendab prelüüde ja fuugasid Soome nüüdismuusikaga (Pilfink Records).
Tšellist Aare Tammesalu tegutseb solisti ja kammermuusikuna, esitades nii klassikalist repertuaari kui ka nüüdismuusikat. Lisaks on ta aktiivne kontserdikorraldaja. Tammesalu õppis tšellomängu Tallinna Muusikakeskkoolis Laine Leichteri klassis ja Tallinna Riiklikus Konservatooriumis Ivo Juuli ning prof Toomas Velmeti juures. Tammesalu on Vabariikliku keelpillimängijate konkursi (1987) laureaat ja J. S. Bachi teose parima esituse eripreemia võitja. Hiljem täiendas ta end EMTA magistrantuuris prof P. Paemurru juhendamisel. Oma pillimänguoskusi on ta lihvinud eratundides Moskvas prof Mihhail Homitseri juures ja osalenud prof Martin Osterdagi meistrikursustel. Tammesalu on osalenud pea kõikidel Eesti muusikafestivalidel ning üles astunud rahvusvahelise mainega festivalidel Euroopas, Põhja- ja Lõuna-Ameerikas, Jaapanis, Venemaal ja Iraanis. Ta on soleerinud ERSO, RO Estonia Sümfooniaorkestri, Klaaspärlimäng Sinfonietta, Pärnu Linnaorkestri, XXI sajandi orkestri, Kotka Linnaorkestri (Soome), kammerorkestri ME, Eesti Rahvusmeeskoori ja Moskva Konservatooriumi segakoori (Venemaa) ees. Ta on osalenud mitmete muusikakollektiivide töös (Reval Ensemble, Tobiase Keelpillikvartett, Resonabilis). Aare Tammesalu on olnud paljude eesti heliloojate teoste esiettekandjaks. Heliplaatidele on ta salvestanud Artur Kapi, Tõnu Kõrvitsa, Kuldar Singi, Lepo Sumera, Toivo Tulevi, Mirjam Tally, Marianna Liiki jt loomingut. 2010 ilmus koostöös plaadifirmaga ERES album “Tšello ja orel”, millel kõlab eesti heliloojate tšellomuusika läbi aegade. Ühtlasi on ta korraldanud heliplaatide väljaandmist.
2008. aastal tegi Aare Tammesalu tummfilmi “Noored kotkad” (1927, režissöör T. Luts) taasesituse muusikalise kujunduse ja osales ETV mängufilmi “Pimedad aknad” heliriba taastamisel ning muusika uuestisalvestamisel (helilooja
E. Tamberg). Aare Tammesalu on töötanud muusikaprodutsendina Eesti Kontserdis ja Pärnu Filharmoonias. Ta on korraldanud interpretatsioonikonkursse: J. S. Bachi konkurss aastal 2000 EMTA-s, Pärnu viiuldajate konkurss 2008 ja 2010. Ta on 1995. aastast Saaremaal toimuva Mustjala festivali ja Kadrioru Lossimuusika kontserdisarja kunstiline juht. Aare Tammesalu tegevust on tunnustatud Eesti Kultuurkapitali ja Eesti Muusikanõukogu aastapreemia, Eesti Teatriliidu žürii eripreemia ja Hendrik Krummi nimelise kultuuripreemiaga. 2023. aasta veebruaris premeeris Saaremaa vald Aare Tammesalu auhinnaga „Aaasta tegu 2022“ Mustjala festivali korraldamise eest, 2023. aastal andis EELK nõukogu talle „Aasta kirikusõbra“ tiitli. Aare Tammesalu on Mustjala valla aukodanik ja teenetemärgi kavaler.
Lossimuusika on pühapäevaste kontsertide sari, mille eesmärk on pakkuda kõrgetasemelist klassikalist muusikat ainulaadse akustikaga Kadrioru lossi barokses peasaalis.
Kadrioru loss on kaunimaid ja tuntumaid ajaloolisi kontserdisaale Eestis. Viimaste aastakümnete jooksul on lossi peasaal pakkunud meeldejäävaid muusikaelamusi nii Tallinna elanikele kui arvukatele külalistele. Siinne muusika esitamise traditsioon on väga pikk, ulatudes 18. sajandisse, kui musitseerimine oli igapäevase õukonnaelu lahutamatu osa. Lossis on üles astunud nii säravaimad eesti interpreedid kui ka rahvusvaheliselt tunnustatud solistid ja ansamblid.
Lossimuusika kontserdisarja kunstiline juht on Aare Tammesalu
Korraldajad: Loovüksus MTÜ koostöös Eesti Kunstimuuseumiga
Toetajad:
Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium
Eesti Kultuurkapital
Eesti Rahvusringhääling
Tallinna Kultuuri- ja Spordiamet
UNESCO muusikalinn Tallinn
Koostööpartnerid:
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Agentuur Uus Kontsert
Täname:
Tallinna turismiinfokeskus
Kontserdipilet kehtib samal päeval ka näitusepääsmena
Palume kontserdi ajaks mobiiltelefonid välja lülitada ja mitte pildistada ning filmida
Korraldaja jätab endale õiguse teha kontserdi kavas ja esinejate valikul muudatusi