Eesti Pärimusmuusika Keskus

"Füüsikata pole muusikat" III põhikooliastmele • Jõulud Aidas: aktiivõppepäev põhikoolile

K 13.12.2023 kell 11:00
 (Viljandi)

Kontsert-lavastused ja õpitoad jõuludeajal Viljandi Pärimusmuusika Aidas.


Eesti Pärimusmuusika Keskus pakub põhikooli õpilastele ja pedagoogidele õppekava toetavat pärimusliku sisuga kontsert-etendust, mille lisaväärtuseks on teadmiste kinnistumist võimaldavad õpitoad, mis vastavalt soovile, kas järgnevad või eelnevad kontserdile. 


_____________________________________________


Kontsert-etendus III põhikooli astmele: “Füüsikata pole muusikat” - Silver Sepp ja Jonas Nahkor

Pärimusmuusik ja helileidur Silver Sepp näitab laval enda meisterdatud pille ja hoogsas mõttevahetuses reaalainete õpetaja Jonas Nahkor arutatakse, mis on ühist matemaatilistel võrranditel ja Silveri naelapillil. Püütakse vastust leida ka küsimustele, kas vanarahvas oskas tõesti õhtuse akustika pealt homset ilma ennustada; mis vahe on merelainel ja helilainel; kuidas erinevates rahvapillides üldsegi heli tekib ja mis muusikat võib leida vanaisa kuuri alt.


____________________________________________


Õpitoad*, mida lisaks valida:

Väikekandle algõpituba - läbiviija Margit Kuhi
Kannel, üks Eesti vanimaid pille, on tuntud oma kauni ja rahustava kõla poolest. Hoolimata väikesest keelte arvust pakub kannel mitmeid põnevaid ja keerulisi mänguvõimalusi, samas on see pill, mida igaüks saab kiiresti õppima hakata, sest kandlemängija sõrmede all hakkavad pillikeeled helisema ja looma viise, mis räägivad iga mängija isiklikku lugu. Väikekandle algõppe töötoas saate tutvuda väikekandle erinevate mänguvõimalustega ja õppida mõned põnevad tehnikad.


Helimaalimine - läbiviija Lee Taul
Kogeme ühte pulssi hoides erinevate rahvaste pärimusmuusikas kõlavaid rütme ja õpime nõnda mõne lihtsama laulu siit- või sealpoolt merd. Otsime ruumis ja oma kehapillil peale hääle alternatiivseid helitekitamise viise ja julgematel õnnestub ehk isegi orkestri ees seistes dirigeerimise ja helimaalimisega kätt proovida.


Fantaasiapillidest ja muusikast - läbiviija Silver Sepp
Muusika on iga inimese sünnijärgne õigus! Läheb vaja vaid eneseusku ja fantaasiat ning lahtiste silmade ja kõrvadega ringi käimist, kui juba võidki kodu ja kooli ümbrusest terve kontserdi jagu pille kokku panna. Sellises loomingulises lähenemises ümbritseva maailma suhtes asuvad ka pärimusmuusika kauged juured. Silver on liikunud muusikas ennenägematut rada pidi, ehitades pille vanadest puutükkidest ja naeltest, jalgratastest, joonlaudadest, suuskadest ja paljust muust, mis sõrmede all heli teeb. Lisaks on Silveril magistrikraad labajala tantsimises. Õpitoas paneb ta ka karud tantsima, lambad laulma ja põdravasikad pilli puhuma.


Müüsika: heli levimine ruumis - läbiviija Jonas Nahkor
Helisid kuulnud on paljud, aga näinud või puudutanud vaid vähesed. Kui tuled töötuppa, saad helidele ise käed külge panna ja ka vaadata, milline näeb välja helilaine. Teeme kooli füüsikatunni mõtted rist- ja pikilainest arusaadavaks ja mänguliseks ning astume nii tagasi lapsepõlve kui katsetame oma käega tänapäevaseid tehnoloogiaid.


* Gruppide registreerimine õpitubadesse on avatud 27. novembrini 2023. Õpitoa maksumus koos konsteridga on õpilastele 15 €. Klassiga kuni kolm saatjat tasuta. Õpetajalt/saatjalt ei eeldata osalust. 

____________________________________________


Nii kontsert-lavastus kui õpituba on kestusega 45 minutit. Valida saab, kas ainult kontsert-etenduse või mõlema, kontserdi külastuse koos õpitoaga. Aktiivõppepäeva külastusel on võimalik rakendada Kultuuriranitsa toetustSoovi korral on grupile võimalus Aida kohvikust tellida ka lõunasööki.


Tule veeda talvises Viljandis päev muusika ja mängude seltsis ning tutvu Eesti Pärimusmuusika Keskuses leiduvate võimalustega!Grupibroneeringud ja lisainformatsioon:
Lee Taul
Eesti Pärimusmuusika Keskuse noortevaldkonna projektijuht
lee.taul@folk.ee
tel +372 5649 2412


Ratastooliga ligipääsetavus: kaldtee, invalift ja eraldatud sanitaarruum on olemas.
Loe veel

Pilet:

10 € kontsert-lavastus.


Grupibroneeringud:
Lee Taul
Eesti Pärimusmuusika Keskuse noortevaldkonna projektijuht
lee.taul@folk.ee
tel +372 5649 2412


Ürituse ajakava/line-up

kell 10.00 - õpitoad
kell 11.00 - kontsert-lavastus “Füüsikata pole muusikat” 
kell 12.00 
- õpitoadEelmüük lõppenud

Pilet:

10 € kontsert-lavastus.


Grupibroneeringud:
Lee Taul
Eesti Pärimusmuusika Keskuse noortevaldkonna projektijuht
lee.taul@folk.ee
tel +372 5649 2412