Loovüksus ja Kadrioru kunstimuuseum esitlevad:

Lossimuusika - Una Corda • Lossimuusika 2023/2024

P 18.02.2024 kell 18:00
 (A. Weizenbergi 37, Tallinn)

Pühapäev, 18. veebruar 2024 kell 18 Kadrioru loss / Kadrioru kunstimuuseum


LOSSIMUUSIKA

KÜLMKING

Ansambel Una Corda
Kristi Mühling - kannel
Ene Nael - klavessiin
Liis Jürgens - harf

Kava:

Una Corda vaba improvisatsioon
Marianna Liik (1992) "Värelused" (2022) kandlele, harfile ja klavessiinile
Robert Jürjendal (1966) "Kolm kuningat" (2013) kandlele, harfile ja klavessiinile
Age Veeroos (1973) "Külmking" (2019) kandlele, harfile ja klavessiinile
Mirjam Tally (1976) „Soe elu jäämäe jalamil“ (2014/2016/2023) kandlele ja klavessiinile
Una Corda vaba improvisatsioon
Liisa Hirsch (1984) „Celsius -23˚“ (2024) kandlele, harfile, klavessiinile ja elektroonikale - ESIETTEKANNE

Kontsert toimub koostöös ansambliga Una Corda

Ansambel UNA CORDA on ainulaadse koosseisuga kolmest instrumendist - harf, kannel ja klavessiin - koosnev ansambel. Oma 15.ndat hooaega alustavasse triosse kuuluvad kandlemängija Kristi Mühling, harfimängija Liis Jürgens ja klavessiinimängija Ene Nael.
Kadriorus toimuval kontserdil KÜLMKING kõlab vaid väike osa meie repertuaarist, milles hea kombe kohaselt on olemas nii esiettekanne kui ka kontserdile vaheldust pakkuvad ansambli enda vabad improvisatsioonid.

www.unacorda.net

Una Corda kõlale on omane kammerlik ja delikaatne värvigamma, mida ilmestavad jõulisemad aktsendid ja kujundid. Kuulajad on esile tõstnud ansambli muusika põhjamaisust ja müstilisust. Klavessiin annab rütmilise impulsi ning tiheduse. Kandle pikk järelkõla lisab õhulisust ja sära kõrges registris. Harf täiendab oma sügavate madalate helide ja täidlase tämbriga. Ansambli repertuaar on mitmekülgne – kavades kõlab nii tunnustatud heliloojate originaalmuusika, seaded, kui ka vaba improvisatsioon.

Koosseis on tellinud ja ette kandnud mitmete eesti heliloojate teoseid: Helena Tulve, Tatjana Kozlova-Johannes, Märt-Matis Lill, Liis Jürgens, René Eespere, Margo Kõlar, Kristjan Kõrver, Elo Masing, Malle Maltis, Mirjam Tally, Lauri Jõeleht, Ülo Krigul, Robert Jürjendal, Galina Grogorjeva, Tõnu Kõrvits jt.

Trio on ka seadnud Ester Mägi, Raimo Kangro, Arvo Pärdi, Jaan Räätsa jt heliloojate muusikat. Alates aastast 2015 on süvendatult tegeletud vaba improvisatsiooniga ja põimitud seda kontserdikavadesse.

Koostöös Klassikaraadioga on salvestatud rohkesti muusikat Eesti Rahvusringhäälingu muusikafondi. Aastal 2012 andis ansambel välja oma debüütalbumi Una Corda ning aastal 2022 teise albumi Voolujoon.
Una Corda on pälvinud Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastaauhinna 2019 Eesti nüüdismuusika edendamise eest.

Kristi Mühling on üks väheseid eesti kromaatilise kandle mängijaid, kes osaleb aktiivselt eri stiilides muusika esitamisel, olles paljude uudisteoste tellija ja esmaesitaja nii solisti kui kammermuusikuna. Tänu Kristi Mühlingu panusele on eesti kromaatiline kannel jõudnud akadeemilises õppes võrdväärsena teiste instrumentide sekka. Samuti on ta alates asutamisest nüüdismuusikaansambli Resonabilis liige. www.kristimyhling.com

Ene Nael on aktiivne ning tunnustatud klavessiinimängija ja -õpetaja. Interpreedina on ta tegev kammermuusiku ja solistina, esitades nii varajast kui ka nüüdismuusikat ning olles mitmete uudisteoste esmaettekandja. Tänu Ene Naela panusele on Eestis välja arendatud klavessiinimängu algõpetuse metoodika. Aastast 2000 on ta korraldanud noortele üle-eestilist Ajalooliste Klahvpillide ja Orkestrimuusika Suvekursust.  http://interpreet.ee/interpreedid/ene-nael/


Liis Jürgens on mitmekülgsete huvidega muusik ja kunstnik, kes tegutseb harfimängija, helilooja, improviseerija ja eksperimentaalsete animatsioonide loojana. Interpreedina on ta tegev nii soolo-, kammer- kui ka orkestrimuusika esitamisel. Heliloomingut on Liis kirjutanud paljudele koosseisudele ühest instrumendist kuni sümfooniaorkestrini. Liis Jürgens on aktiivne improviseerija ja loonud sooloprojekti Liz Wirestring, milles ühendab harfihelisid elektroonikaga. http://interpreet.ee/interpreedid/liis-viira/


Lossimuusika on pühapäevaste kontsertide sari, mille eesmärk on pakkuda kõrgetasemelist klassikalist muusikat ainulaadse akustikaga Kadrioru lossi barokses peasaalis. 

Kadrioru loss on kaunimaid ja tuntumaid ajaloolisi kontserdisaale Eestis. Viimaste aastakümnete jooksul on lossi peasaal pakkunud meeldejäävaid muusikaelamusi nii Tallinna elanikele kui arvukatele külalistele. Siinne muusika esitamise traditsioon on väga pikk, ulatudes 18. sajandisse, kui musitseerimine oli igapäevase õukonnaelu lahutamatu osa. Lossis on üles astunud nii säravaimad eesti interpreedid kui ka rahvusvaheliselt tunnustatud solistid ja ansamblid.
 

Lossimuusika kontserdisarja kunstiline juht on Aare Tammesalu
Korraldajad: Loovüksus MTÜ koostöös Eesti Kunstimuuseumiga


Toetajad:
Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium
Eesti Kultuurkapital
Eesti Rahvusringhääling
Tallinna Kultuuri- ja Spordiamet

UNESCO muusikalinn Tallinn
Eesti Autorite Ühing

Koostööpartnerid:
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Agentuur Uus Kontsert


Täname:
Tallinna turismiinfokeskus


Ratastooliga ligipääsetavus: olemas
Loe veel

EELMÜÜK VEEBIS:


- täispilet 17 EUR

- sooduspilet 14 EUR
- perepilet 36 EUR (2 täiskasvanut ja kuni 3 alaealist last või 1 täiskasvanu ja kuni 4 alaealist last)
- grupipilet (alates 6-st inimesest) - 12 EUR inimene
- erivajadusega külastaja sooduspilet ja saatja sooduspilet 12 EUR

KADRIORU KUNSTIMUUSEUMI KASSAS:
- täispilet 20 EUR
- sooduspilet 15 EUR


Ürituse ajakava/line-up

Uksed avatakse kell 10:00

Jälgi meid


Eelmüük lõppenud

EELMÜÜK VEEBIS:


- täispilet 17 EUR

- sooduspilet 14 EUR
- perepilet 36 EUR (2 täiskasvanut ja kuni 3 alaealist last või 1 täiskasvanu ja kuni 4 alaealist last)
- grupipilet (alates 6-st inimesest) - 12 EUR inimene
- erivajadusega külastaja sooduspilet ja saatja sooduspilet 12 EUR

KADRIORU KUNSTIMUUSEUMI KASSAS:
- täispilet 20 EUR
- sooduspilet 15 EUR