Liviko esitleb:

Klaverikontserdi sari • ERSO kontserdisarjad 2023/2024

10.11 - 15.03.2024
 (Estonia puiestee 4, Tallinn)

„Klaverikontserdi“ sari algab novembris Olari Eltsi juhatusel. Wolfgang Amadeus Mozarti 23. klaverikontserdis soleerib pianist Kalle Randalu, kes viimati kandis ERSOga ette kõik Beethoveni klaverikontserdid, kuid elu jooksul on ta kõige enam plaadistanud just Mozarti loomingut. „Mozartit olen ma eluaeg armastanud, kui võimalik, mängin ikka ja jälle. Ta on kõige suurem kingitus ja mitte ainult pianistidele, vaid üldse muusikaarmastajatele,“ on Randalu rääkinud intervjuus Postimehele. Mozarti 23. klaverikontserdiga on seotud teinegi Randalu esituses kõlav teos, Toshio Hosokawa „Lotus under the Moonlight“, mis on hommage armastatud heliloojale. Samal õhtul kuuleme veel teisegi jaapani helilooja Tōru Takemitsu loomingut ning Mozarti 39. sümfooniat.

Jaanuaris naaseb Eestisse dirigent Giordano Bellincampi. Aucklandi Filharmooniaorkestri muusikadirektor on ERSO ees juba neljandat korda. Viimati, 2022. aastal pidi temaga koos üles astuma ka pianist Leonardo Colafelice, kelle asemel tuli toona olude sunnil leida uus pianist. Sel hooajal on põhjust andekat noort pianisti taas ERSO ette oodata ning kavas on Ludwig van Beethoveni kolmas klaverikontsert. Ka teised kontserdil kõlavad teosed pärinevad saksa heliloojate sulest. Kontserti alustab Carl Maria von Weberi ooperi „Euryanthe“ avamäng, mis vaatamata ooperi enda ebaedule on jäänud populaarseks teoseks kontserdirepertuaaris. Õhtu teises pooles kõlab Richard Straussi muusikaline autobiograafia „Kangelase elu“. 

Hollandi dirigent Bas Wiegers on ERSO ees sage külaline, koostöö sai alguse juba 2016. aastal Kölnis toimunud festivalil „Acht Brücken“. 2022/23 hooajast töötab karismaatiline dirigent ühena Müncheni kammerorkestri dirigentidest ning esineb külalisdirigendina regulaarselt koos erinevate orkestritega üle maailma. Viimati oli Wiegers ERSO ees 2022. aasta aprillis, mil Triin Ruubeli soleerimisel esitati Tôru Takemitsu teos „Nostalgia“. Sedapuhku on koos Wiegersi ja ERSOga laval pianist Age Juurikas, kelle esituses kuuleme Manuel de Falla teost „Ööd Hispaania aedades“. De Fallat peetakse üheks Hispaania tähtsaimaks heliloojaks, kelle mõju ulatub üle kogu Euroopa, sest enne teda olid hispaania muusika ja rahvatraditsioonid väljaspool Pürenee poolsaart peaaegu tundmatud. Kontserdil kõlab veel Igor Stravinski legendaarne „Kevadpühitsus“ ning Liina Sumera uus teos, mis on kirjutatud spetsiaalselt selleks kontserdiks.

Kanada pianist Angela Hewitt andis 2022. aastal Estonia kontserdisaalis väga menuka soolokontserdi, kus oli kavas Johann Sebastian Bachi looming. Hewitt on eelkõige pühendunud just Bachi muusika interpreteerimisele, teda peetakse selles osas kuulsa kaasmaalase Glenn Gouldi mantlipärijaks. 2024. aasta märtsis on Hewitt tagasi Eestis ja ERSO ees ning toob ettekandele Wolfgang Amadeus Mozarti 20. klaverikontserdi. Sarnaselt kontserdisarja eelmisele kontserdile kuuleme ka sel õhtul Manuel de Falla loomingut. Hispaania teemadel jätkub ka kontserdi teine pool, kus kuuleme Maurice Raveli „Hispaania rapsoodiat“. Kontserti juhatab prantsuse dirigent Pierre Bleuse, kes on Odense sümfooniaorkestri peadirigent ning alates hooajast 2023/24 ka tuntud nüüdismuusika ansambli intercontemporain muusikadirektor.


I: ELTS JA KALLE RANDALU

R, 10.11.2023

kell 19

Tōru Takemitsu. „Tree Line“ 

Wolfgang Amadeus Mozart. Klaverikontsert nr 23 A-duur, KV 488

Toshio Hosokawa. „Lotus under the Moonlight“ (Hommage à Mozart)

Wolfgang Amadeus Mozart. Sümfoonia nr 39 Es-duur, KV 543

KALLE RANDALU klaver, ERSO, dirigent OLARI ELTS


II: BELLINCAMPI JA COLAFELICE

R, 19.01.2024

kell 19

Carl Maria von Weber. Avamäng ooperile „Euryanthe“

Ludwig van Beethoven. Klaverikontsert nr 3 c-moll, op. 37

Richard Strauss. Sümfooniline poeem „Kangelase elu“, op. 40

LEONARDO COLAFELICE klaver, ERSO, dirigent GIORDANO BELLINCAMPI


III: BAS WIEGERS JA AGE JUURIKAS

R, 02.02.2024

kell 18 (eelkontsert)

kell 19

Liina Sumera. Uudisteos

Manuel de Falla. „Ööd Hispaania aedades“

Igor Stravinski. „Kevadpühitsus“

AGE JUURIKAS klaver, ERSO, dirigent BAS WIEGERS


IV: PIERRE BLEUSE JA ANGELA HEWITT

R, 15.03.2024

kell 19

Manuel de Falla.  „Tulerituaali tants“ balletist „Suur võlur armastus“

Wolfgang Amadeus Mozart. Klaverikontsert nr 20 d-moll, KV 466

Maurice Ravel.  „Hispaania rapsoodia“

Claude Debussy. Kolm sümfoonilist eskiisi „Meri“

ANGELA HEWITT klaver, ERSO, dirigent PIERRE BLEUSE


Loe veel

Eelmüük lõppenud