Lossimuusika - Trio `95 • Lossimuusika 2023/2024
Pühapäev, 10. märts 2024 kell 18 Kadrioru loss / Kadrioru kunstimuuseum
LOSSIMUUSIKA
Trio `95
Rasmus Andreas Raide (klaver)
Robert Traksmann (viiul)
Marcel Johannes Kits (tšello)
Kava:
Ludwig van Beethoven - Klaveritrio op 70 nr 2
Joseph Haydn - Klaveritrio B-duur nr 20 Hob.XV:20
Carl Philipp Emanuel Bach - Trio e-moll H. 529
Ansambel Trio ’95 on innukas ja avara repertuaariga klaveritrio, mis tegutseb alates 2003. aastast. Ansamblisse kuuluvad pianist Rasmus Andreas Raide, viiuldaja Robert Traksmann ja tšellist Marcel Johannes Kits. Tunnustatud interpreetide esimesed sammud kulgesid klassivendadena Tallinna Muusikakeskkoolis Laine Leichteri ja hiljem Marrit Gerretz-Traksmanni juhendusel, kõrgema hariduse omandasid muusikud Saksamaal – Berliinis ja Karlsruhes. Koos on käidud end täiendamas prof Francis Goutoni ja prof Aleksandr Bondurjanski käe all. Konkursisaavutustest on silmapaistvamad I koht rahvusvahelisel kammermuusika konkursil “Pavasario Sonata 2012”, I koht rahvusvahelisel Ilmari Hännikäineni nimelisel kammermuusika konkursil Soomes (2020) ning I preemia koos arvukate eripreemiatega rahvusvahelisel kammermuusika konkursil “Tallinn 2021”. Lisaks Eestile on esinetud Šveitsis, Saksamaal, Bulgaarias, Soomes ja Leedus.
Unikaalse haridustee tulemusena sünteesib Trio ’95 erinevaid kvaliteete nii endise idabloki kui ka läänesfääri mitmekesistest õpetustest, see tasakaal on aluseks laiale repertuaarile, millest ei jää välja ka triovaramu vähem tuntud pärlid. Interpreetide kolmik väärtustab kõrgelt ka Eesti muusika esitamist ning triorepertuaari laiendamist. Nende kavasse kuuluvad Jaan Räätsa, Arvo Pärdi, Erkki-Sven Tüüri ja Tõnu Kõrvitsa teosed; 2022. aasta Eesti Muusika Päevadeks ja “Klaaspärlimängu” festivaliks kirjutasid triole värsked teosed Liisa Hõbepappel, Ülo Krigul, Rein Rannap ja Kristjan Randalu.
Trio ’95 on pälvinud Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia (2020) maineka rahvusvahelise kammermuusika konkursi võidu ja laialdase kontserttegevuse eest. Ansambli avar repertuaar hõlmab laia valikut muusikat Mozartist, Beethovenist ja Brahmsist kuni nüüdisheliloojate teosteni.
Rasmus Andreas Raide alustas muusikaõpinguid Ell Saviaugu ja Martti Raide juures Tallinna Muusikakeskkoolis, mille lõpetas 2014. aastal kuldmedaliga. 2014. aasta sügisest jätkab ta õpinguid Karlsruhe Muusikakõrgkoolis (Hochschule für Musik Karlsruhe) prof Kalle Randalu klaveriklassis. Raide on pälvinud preemiaid mitmetel rahvusvahelistel konkurssidel, sealhulgas I koha ja eripreemia (2013) konkursil Young Virtuoso Riias, II preemia (2017) Lõuna-Itaalias toimuval konkursil Musicale Europeo Citta di Filadelfia Paolo Serrao. Rasmus Andreas Raide on soleerinud Läti Riikliku Sümfooniaorkestri, Tallinna Kammerorkestri, Jyväskyla Sümfooniaorkestri ja Narva Linna Sümfooniaorkestri ees ning esinenud muuhulgas Berliini kontserdimajas ning Pärnu Muusikafestivalil. Ta on end täiendanud Menahem Pressleri, prof Alfredo Perli, prof Natalia Trulli ja Francois Killiani meistrikursustel. Alates 2005. aastast mängib Rasmus Andreas Raide koos viiuldaja Robert Traksmanni ja tšellist Marcel Johannes Kitsega ansamblis Trio ’95.
Robert Traksmann alustas viiulimänguga juba 4-aastaselt õpetaja Tiiu Peäske juhendamisel. Ta on lõpetanud Tallinna Muusikakeskkooli ja omandas Berliini Hanns Eisleri nimelises Muusikakõrgkoolis magistrikraadi (prof Kolja Blacher). Meistrikursustel on ta end täiendanud Florian Dondereri, Ulrike Danhoferi, Arvo Leiburi, Jüri Gerretzi, Ivry Gitlise jt juures. Alates kevadest 2022 on Robert Tallinna Kammerorkestri liige. Robert on soleerinud mitmete orkestrite ees: Oulu Symphony, Jyväskylä Symphony, ERSO, Tallinna Kammerorkester, Pärnu Linnaorkester jt. Aktiivse kammermuusikuna on tal pikemaajalisim side ansambliga Trio ‘95 koos Rasmus Andreas Raide ja Marcel Johannes Kitsega. 2020. aastal anti triole Eesti Kultuurkapitali Helikunsti sihtkapitali aastapreemia. Keelpillikvartetis M4GNET mängib Robert ansambli asutamisest saati. Tänu Eesti Pillifondile saab Robert musitseerida haruldasel viiulil, mille valmistajateks Giuseppe ja Antonio Gagliano (valminud 1775–1780), lisaks on ta kasutada Joseph Artur Vigneroni poogen (1890).
Marcel Johannes Kits on üks väljapaistvamaid Eesti tšelliste, kes on pärjatud auhinnaliste kohtadega nii kodu- kui ka välismaistel konkurssidel. Seni tähelepanuväärseimaks saavutuseks on III koht maailma absoluutsesse tippu kuuluval kuninganna Elisabethi konkursil Brüsselis (2022). Marcel Johannes alustas tšelloõpinguid 5-aastasena Lembi Metsa ja Reet Metsa juhendamisel. Õpingud jätkusid Tallinna Muusikakeskkoolis, kus tema õpetajaks sai Laine Leichter ning Mart Laas. Bakalaureusekraadi omandas ta Trossingeni Muusikaülikoolis professor Francis Goutoni juhendamisel. Alates 2018. aastast jätkuvad magistriõpingud porfessor Jens Peter Maintzi käe all Berliini Kunstide Ülikoolis. Marcel Johannes Kitse konkursisaavutuste hulka kuuluvad I koht George Enescu nimelisel rahvusvahelisel konkursil Rumeenias (2018), I koht ja kaks eripreemiat Johannes Brahmsi nimelisel konkursil Austrias (2016), aastal 2019 jõudis ta Saksamaal maineka ARD konkursi poolfinaali. Solistina on Marcel Johannes Kits üles astunud eesti orkestrite kõrval ka paljude välismaiste orkestrite ees nagu Müncheni Kammerorkester, Karlsruhe Ülikooli Sümfooniaorkester, Kymi Sinfonietta, George Enescu Filharmooniaorkester (Rumeenia) jne.
Marcel Johannes Kits mängib Francesco Ruggieri 1674. aastal Cremonas valmistatud tšellol ja kasutab Prantsuse meistri Victor Fétique’i umbes 1900. aastal valmistatud poognat, mõlemad andis tema kasutusse fond Deutsche Stiftung Musikleben.
Lossimuusika on pühapäevaste kontsertide sari, mille eesmärk on pakkuda kõrgetasemelist klassikalist muusikat ainulaadse akustikaga Kadrioru lossi barokses peasaalis.
Kadrioru loss on kaunimaid ja tuntumaid ajaloolisi kontserdisaale Eestis. Viimaste aastakümnete jooksul on lossi peasaal pakkunud meeldejäävaid muusikaelamusi nii Tallinna elanikele kui arvukatele külalistele. Siinne muusika esitamise traditsioon on väga pikk, ulatudes 18. sajandisse, kui musitseerimine oli igapäevase õukonnaelu lahutamatu osa. Lossis on üles astunud nii säravaimad eesti interpreedid kui ka rahvusvaheliselt tunnustatud solistid ja ansamblid.
Lossimuusika kontserdisarja kunstiline juht on Aare Tammesalu
Korraldajad: Loovüksus MTÜ koostöös Eesti Kunstimuuseumiga
Toetajad:
Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium
Eesti Kultuurkapital
Eesti Rahvusringhääling
Tallinna Kultuuri- ja Spordiamet
UNESCO muusikalinn Tallinn
Koostööpartnerid:
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Agentuur Uus Kontsert
Täname:
Tallinna turismiinfokeskus