TEATER VANEMUINE ESITLEB

Turandot

P 13.10.2024 kell 16:00
 (Vanemuise 6, Tartu)

Ooper

Heliloojad
Giacomo Puccini ja Franco Alfano
Libretistid
Giuseppe Adami ja Renato Simoni
Muusikajuht ja dirigent
Risto Joost
Dirigent
Endel Nõgene
Lavastaja, koreograaf ja valguskunstnik
Giorgio Madia (Itaalia)
Kunstnik
Maarja Meeru

Osades
Aile Asszonyi (külalisena) või Liene Kinča (Läti), Gustavo Porta (Argentina), Tamara Kalinkina (Ukraina) või Kadri Kõrvek (RO Estonia), Pavlo Balakin (külalisena) või Märt Jakobson (külalisena), Simo Breede või Taavi Tampuu (külalisena), Roland Liiv (Soome RO) või Mart Madiste (RO Estonia), Rasmus Kull või Hisatoshi Nezu, Atlan Karp (külalisena) või Kristjan Häggblom, Hisatoshi Nezu või Oliver Timmusk, Oliver Kuusik (külalisena) või Juhan Tralla (külalisena), Karmen Puis, Grete Oolberg, Helen Hansberg
Vanemuise sümfooniaorkester, Vanemuise ooperikoori laiendatud koosseis,
Vanemuise balletitrupp, Vanemuise Tantsu- ja Balletikooli õpilased,
Tartu Poistekoor, Jakobi Mäe Teatristuudio õpilased


Kauni ja ligipääsmatu printsess Turandoti õukonnas tapetakse halastamatult kõik kosilased, kes printsessi esitatud kolme mõistatust lahendada ei suuda. Siis aga saabub salapärane prints Calaf, kes teab õiget vastust…

Giacomo Puccini viimane ooper „Turandot“ on justkui kolmevaatuseline chinoiserie – hiina esteetika, kirjanduse ja muusika tõlgendus ning imiteerimine itaalia helilooja poolt, kes ise kunagi Kaug-Idasse ei reisinud. Alates 18. sajandi keskpaigast valitses Lääne-Euroopa üldises kultuuripildis orientalism – esteetiline igatsus teistsuguse olemisviisi järele.

„Turandoti“ partituur on instrumentatsiooni ja kõlavärvide poolest väga rikka tekstuuriga. Puccini muusika eri kihid kujutavad iga tegelase vastuolusid ja ebakõlasid, samuti inimlikku vajadust armastada ja olla armastatud. Lavastaja Giorgio Madia soovib sellele suurejoonelisele muinasjutule ja Puccini võimsale muusikale pakkuda võrdväärselt dramaatilist lavastust, austades samas teose ajaloolist konteksti.

„Turandot“ on lavastamiseks üks keerulisemaid Itaalia oopereid. Lava vallutavad massistseenid kooride ja balletitrupiga, samas tuleb jutustada lugu ja pöörata tähelepanu muusikalisele kompositsioonile. Puccini „Turandot“ on külluslik sulam muusikast, draamast ja esteetikast – see itaalia helilooja teadis, kuidas luua ooperilavale ning pakkuda publikule unikaalset elamust. Kavatsen täielikult selle muinasjutuga kaasa minna, et avada selle imekauni ooperi erilist maailma ja poeesiat.
– Giorgio Madia, lavastaja ja koreograaf

Esietendus
13. aprillil 2024 Vanemuise teatri suures majas.
Esituskeel: itaalia
Tablool: eesti, inglise

Tutvu parkimivõimalustega SIIN

Loe veel


Hind:
37.00 € - 79.00 €