Loovüksus ja Kadrioru kunstimuuseum esitlevad:

Maria Valdmaa ja Cantores Vagantes • Lossimuusika

P 23.02.2025 kell 18:00
 (A. Weizenbergi tänav 37, Tallinn)

Pühapäev, 23. veebruar 2025 kell 18 Kadrioru loss / Kadrioru kunstimuuseum

LOSSIMUUSIKA
Händel-Bach-Scarlatti 340

Maria Valdmaa – sopran

Reet Sukk – plokkflöödid

Taavi-Mats Utt – plokkflööt

Peeter Klaas – barokktšello, viola da gamba’d

Reinut Tepp – klavessiin

Georg Friedrich Händel (1685-1759)

Triosonaat F-duur

   Larghetto – Allegro – Adagio – Allegro – Allegro

 

Süßer Blumen Ambraflocken

 

Sonaat C-duur

   Larghetto – Allegro - /Adagio/ - Allegro


Domenico Scarlatti 
(1685-1757)

  Kantaat "Già che al partir t’astringe"

 
Georg Friedrich Händel 

Kvartett B-duur

  Largo – Allegro fugato – Adagio – Allegro

Johann Senastian Bach 
(1685-1750)

Palese retsitatiiv ja aaria kantaadist „Was mir behagt, ist nur die muntre Jagd!“

 

Koostöös ansambliga Cantores Vagantes


2014. aastal Londoni Händeli konkursil teise koha ja publikupreemia võitnud sopran Maria Valdmaa on õppinud klassikalist laulu Haagi kuninglikus konservatooriumis Rita Damsi ja Barbara Pearsoni käe all, teinud kannapöörde ajaloolise esituspraktika juurde ning omandanud samas nii bakalaureuse- kui magistrikraadi barokklaulu erialal, juhendajateks Jill Feldman, Michael Chance ja Peter Kooij. Ta osalenud ka mitmetel meistrikursustel Jill Feldmani, Evelyn Tubbi, Jos van Veldhoveni, Paul Agnew’, Sigiswald Kuijkeni jt juhendamisel. Lisaks Händeli konkursile on Maria edukalt esinenud ka rahvusvahelisel barokklaulukonkursil “Premio Fatima Terzo” Itaalias 2013. aastal, kus võitis teise koha. Maria on laulnud soprani soolosid mitmetes Schützi, Bachi, Händeli, Mozarti ja Haydni suurvormides ning Bachi kantaatides. Tema ooperirollide hulka kuuluvad
Angelica (Händeli “Orlando”), Gasparina (Haydni intermezzo “La Canterina”) ning Zerlina (Mozarti “Don Giovanni”). Maria on Aleida ansambli asutajaliige ning teeb koostööd ansamblitega Dunedin Consort (UK), Il Gardellino, Vox Luminis (Belgia) ning kooridega nagu Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Madalmaade Bachi Ühing ja Madalmaade Kammerkoor (Holland).


Varajase muusika stuudio Cantores Vagantes tegutseb alates 1989. aastast. Ansambel ühendab muusikuid, kelle sooviks on varajase muusika interpreteerimine. Mängitakse originaalpillide koopiatel ajaloolist esituspraktikat respekteerides. Stuudio liikmeskond ei ole kindlalt fikseeritud – seda võib käsitleda professionaalide sõpruskonnana, kus mängijate arv sõltub muusika nõudmistest. Ansambli kunstilised juhid ja põhiliikmed on Reet Sukk ja Taavi-Mats Utt.

Anambli partnerite seas on aastate jooksul olnud klavessinistid Reinut Tepp, Imbi Tarum, Lembit Orgse, Marju Riisikamp ja Iren Lill, organistid Ene Salumäe ja Tiia Tenno, viiuldajad Anu Gehlert, Elo Tepp ja Meelis Orgse, barokkfagoti mängijad Kaido Suss ja Peeter Sarapuu, tšellist Egmont Välja, viola da gamba mängijad Peeter Klaas ja Roland Lill. Asambli töös on osalenud ka Lilian Langsepp barokkharfil, Robert Staak lautol, oboemägija Ele Raik ning lauljatest sopran Hele-Mall Leego ja tenor Veikko Kiiver. Väliskülalistena on ansambliga koostööd teinud Alise Juška, Julia Lurje, Pavel Andrejev, Jari S. Puhakka, Jeanette van Wingerden, Fumitaka Saito ja Diego Nadra.

Ansambli repertuaar hõlmab muusikat keskajast 18. sajandini, sh itaalia, prantsuse, inglise, saksa, hispaania ja hollandi heliloojate teoseid. Oma 24 tegevusaasta jooksul on ansambel esinenud Venemaal, Rootsis, Soomes, Saksamaal jm ning andnud regulaarselt kontserte Eestis. Cantores Vagantes on välja andnud kaks plaati: "Muusikat ajastute piirimailt" (2002) ja "Muusika Põhjalast" (2013).

Lisaks aktiivsele ja järjepidevale kontserttegevusele on Cantores Vagantes alates oma asutamisest pakkunud ka individuaalset pilliõpet, õpetajateks Reet Sukk ja Taavi-Mats Utt. Lisaks stuudiole õpetab Reet Sukk plokkflööti ka G. Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis, Vanalinna Hariduskolleegiumi Muusikakoolis ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Taavi-Mats Utt on õpetanud plokkflööti Viljandi ja Vanalinna muusikakoolides, G. Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis, Viljandi Kultuurikolledžis ja Tallinna Ülikoolis. Aastast 2000. aastast juhatab ta plokkflöödiõpetajate ühingut ERTA-Estonia (Euroopa Plokkflöödiõpetajate Assotsiatsiooni Eesti haru).

Vaata lisaks:
www.youtube.com/cantoresvagantes
https://soundcloud.com/reet-sukk


NB! 23. veebruaril 2025 on lühendatud tööpäev ja sellega seoses on Kadrioru kunstimuuseum avatud kl 10-15. 
Kontserdikülastajatele avatakse muuseum kl 17.30. Ajavahemikul 15-17.30 on muuseum suletud.


Lossimuusika on pühapäevaste kontsertide sari, mille eesmärk on pakkuda kõrgetasemelist klassikalist muusikat ainulaadse akustikaga Kadrioru lossi barokses peasaalis. 

Kadrioru loss on kaunimaid ja tuntumaid ajaloolisi kontserdisaale Eestis. Viimaste aastakümnete jooksul on lossi peasaal pakkunud meeldejäävaid muusikaelamusi nii Tallinna elanikele kui arvukatele külalistele. Siinne muusika esitamise traditsioon on väga pikk, ulatudes 18. sajandisse, kui musitseerimine oli igapäevase õukonnaelu lahutamatu osa. Lossis on üles astunud nii säravaimad eesti interpreedid kui ka rahvusvaheliselt tunnustatud solistid ja ansamblid.

Lossimuusika kontserdisarja kunstiline juht on Aare Tammesalu
Korraldajad: Loovüksus MTÜ koostöös Eesti Kunstimuuseumiga


Toetajad:
Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium
Eesti Kultuurkapital
Eesti Rahvusringhääling
Tallinna Kultuuri- ja Spordiamet
UNESCO Muusikalinn Tallinn


Koostööpartnerid:
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Agentuur Uus Kontsert


Täname:
Tallinna turismiinfokeskus


Korraldaja jätab endale õiguse teha kontserdi kavas ja esinejate valikul muudatusi

Palume kontserdi ajal mitte pildistada ja filmida ning lülitada välja mobiiltelefonid

Vanusepiirang: Soovitav alates 7. eluaastast
Ratastooliga ligipääsetavus: Olemas
Loe veel

Pilet kehtib kontserdipäeval kl 10-15 ka Kadrioru kunstimuuseumi näitusepääsmena


Ürituse ajakava/line-up

Uksed avatakse kell 17:30



Eelmüük lõppenud

Pilet kehtib kontserdipäeval kl 10-15 ka Kadrioru kunstimuuseumi näitusepääsmena