Loovüksus esitleb:

Exsultate, jubilate • Mustjala festival 2023

L 08.07.2023 kell 19:00
 (Kihelkonna)

L 8. juuli kell 19 Kihelkonna kirik

EXSULTATE, JUBILATE

Sonora Vaice – sopran (Läti)
Piret Aidulo – orel
Kammerorkester ME105
Kontsertmeister Olga Voronova - viiul
Dirigent Andrus Kallastu

Kava:

Georg Friedrich Händel – Orelikontsert nr 16, F-duur, HWV 305a
Johann Sebastian Bach – Kantaat „Mein Herze schwimmt im Blut“ ("Mu süda ujub veres") BWV 199
Wolfgang Amadeus Mozart – Motett „Exsultate, jubilate“ KV 165

Koostöös festivaliga Kihelkonna kirikumuusika päevad ja agentuuriga Uus Kontsert


Sonora Vaice on üks olulisemaid Läti ooperilauljaid, tunnustatud Läti Grand Music preemiaga ja osaline paljudes Läti Rahvusooperi lavastustes. Läti Rahvusooperi ja Balleti kõrval on ta nõutud esineja ka rahvusvahelistel festivalidel ja ooperimajades: Staatstheater Stuttgart, Semperoper Dresden, Bolshoj Teatr Moskva, Stadttheater Klagenfurt, Olympia Halle Münchenis, Rahvusooper Estonia, Schwetzinger Festspiele, Insbruk Tage Alter Music , Sydney ooperifestival, Covent Garden ja paljud teised. Sonora Vaice omab Jazeps Vitolsi nimelise Läti Muusikaakadeemia magistrikraadi (2005) õpetajateks prof Kārlis Zariņš, prof Ludmila Brauna, prof Axel Everaert, prof Helge Dorsch, Marklund-Petersone, Eytan Pressen, Donald Kaasch, Irena Milkeviciute, Massimiliano Bullo. Jenny Halli rahalisel toetusel oli tal võimalus õppida koos Iris dell'Aqua, Vera Rosza, Gerald Martin Moore'iga. Itaalia välisministeeriumi prof Katia Angeloni stipendiumi abil õnnestus õppida Bari konservatooriumis Itaalias. Tema esimene koorijuhtimise diplom on saadud Jazeps Medini MC juhendamisel.

Sonora Vaice repertuaar: Verdi Violetta (La Traviata) ja Gilda (Rigoletto), Donizetti Lucia (Lucia di Lammermoor) ja Adina (L'elisir d'amore), Margarita Gounod Faustis, Puccini Mimì (La bohème), Mozarti Vitellia (La delmenza di Tito), Donna Anna (Don Giovanni) ja Fiordiligi (Così fan tutte), Aspasia (Mitridate, re di Ponto), Monteverdi Poppea (Poppää), Rossini Ninetta (La gazza ladra), Rubinsteini Tamara (The Demon), Bellini Adalgisa (Norma), Leoncavallo's Nedda (Pagliacci), Glucki Euridice (Orfeo ed Euridice), Massenet's Manon ja Händeli Alcina, Armida, Golijov's Nuria (Ainadamar), G. Gershwin Serena (Porgy ja Bess), Straus Rosalinda (Die Fledermaus), Lehari Hanna (Lustige Witwe).

Sonoral on olnud au töötada koos selliste suurepäraste meistritega nagu Graham Vick, Philippe Arlaud, Jossi Wieler, Sergio Morabito, Dietmar Pflegerl, Klauss Maria Braundauer, Ritchard Tognetti, Andres Mustonen, Thomas Hengelbrock, Will Humburg, Jury Simonov, Eri Klas, Andris Nelsons, Andris Poga, Mārtiņš Ozoliņš jne

Vaice on salvestanud Riia salvestusstuudios kaks CD-d: Romantilised duetid – Sonora Vaice (sopran) & Warren Mok (tenor), Läti Rahvusorkester, dirigent Normunds Vaicis ja teiseks: Mozart: Arie da Concerto – Sonora Vaice (sopran), Läti Rahvusorkester, dirigent Normunds Vaicis. Organist, koorijuht ja pedagoog Piret Aidulo annab soolokontserte, on aktiivne kammermuusik ja teeb koostööd orkestritega nii kontsertidel kui salvestusprojektides.  ERSO, RO Estonia ning Vanemuise orkestrite ja erinevate kammerorkestritega Eestis on ta mänginud nii orkestriteoste kui ka suurvormide orelipartiisid ning ka orelikontserte. Ta on mänginud ka Läti SO-ga (Gubaidulina Johannes-passioon jt), Peterburi Filharmoonia sümfooniaorkestriga (Tobias Joonase lähetamine (2003, dirigent Neeme Järvi) ja Mahler 8. sümfoonia (2009, dirigent Nikolai Aleksejev) – sama kava mitmel korral ka ERSOga) ning Luzerni festivaliorkestriga (Gubaidulina Johannes-passioon jt teosed).

Teinud koostööd nimekate vokaal- ja instrumentaalsolistidega: A. Anger, J, Ryhänen, I. Vau, H. Veskus, N. Kurem, A. Tammesalu, A. Saal, K. Pärtna, V. Felitsiant, A. Ausmaa, T. Bubert, M. Palm, N, Murdvee, S. Jalakas, Bosporuse puhkpillikvintett, Moskva ansambel Da camera e da chiesa  jpt. Organistina on ta esinenud festivalidel Tallinnas, Pärnus, Riias, Jaltas, Maltal, Istanbulis, Ateenas, Stockholmis, Kokkolas, Visbys jm.

Ta on mänginud kaasa paljudes salvestusprojektides: näiteks Filharmoonia kammerkooriga Rautavaara teosed, Rahvusmeeskooriga E. Tubina Reekviem jm ning TTÜ meeskoori ja naiskoori jt harrastuskooridega erinevad suurvormid.

1989. aastast on ta Tallinna Kaarli kiriku, kus asub ka eesti suurim orel (Walcker/1923) organist ning koorijuht ja alates 1993 muusikajuht. 2013. aastast tegutseb osa-ajaga organistina ka Tallinna Toomkirikus.
Piret Aidulo lõpetas Tallinna Muusikakeskkooli klaveri erialal Helle Jantsoni klassis,  cum laude Tallinna konservatooriumi muusikaõpetaja-koorijuhi erialal, neli aastat hiljem organistina ja magistrikraadiga oreli erialal 1998.a. Hugo Lepnurme klassis.Kammerorkester ME104 on agentuuri Uus Kontsert poolt ellu kutsutud loomeüksus Eestis. Vajadus sellise kollektiivi järele oli tungiv, et tuua kuulajate ette orkestrimuusika väärtteoseid kogu vabariigis. Orkestri tegevus hõlmab lisaks kontsertidele suuremates keskustes ka esinemisi Räpinast Hiiumaani ja Valgast Narvani. Nimetus ME105 on analoog armastatud kontserdisarjale Muusika Eestimaale 105. Number muutub igal aastal ühe võrra suuremaks, vastavalt Eesti Vabariigi vanusele. Kammerorkestrisse ME105 on kutsutud musitseerima Eesti säravamad keelpillimängijad ja rikkaliku orkestrimängu kogemustega muusikud naaberriikidest. Tänaseks on toimunud ulatuslikud kontsertreisid Eestis J. S. Bachi teostega klaverile ja orkestrile (solist Irina Zahharenkova) ning A. Piazzolla 100-le sünniaastapäevale pühendatud kontserdid väljapaistavate solistidega Rootsist (Jens Lundberg - bandoneon) ja

Prantsusmaalt (Remy Poulakis – akordion, vokaal). Orkestri ees on soleerinud pianist Andrejs Osokins, viiuldajad Dalia Dedinskaite, Paula Šumane, Arvo Leibur ja Triin Ruubel-Lilleberg, flötist Massimo Mercelli ja Liina Fidelman, organist Piret Aidulo, sopranid Sonora Vaice ja Elena Braznik, metsosopran Iris Oja, kontratenor Ivo Posti, bassid Ain Anger ja Priit Volmer jt. Seljataga on edukas koostöö dirigentide Andrus Kallastu, Valle-Rasmus Rootsi ja Andris Veismanisega (Läti Rahvusooper). Kontserdipubliku tuline vastuvõtt ja kriitikute soosivad hinnangud kõikjal innustavad uutele kunstilistele otsingutele, orkestri tegevus laieneb lähiajal muusikasündmustele kogu Baltikumis.

Loe veel

Jälgi meid


Eelmüük lõppenud