TOMBA DI GIULIETTA. Ekskursioon. • Tomba di Giulietta. Ekskursioon
ESIETENDUS!
Kiseljus Teatri uus lavastus Shakespeare’i näidendi "Romeo ja Julia" ainetel. See on klassikalise näidendi kaasaegne ümbermõtestamine, arutlus selle üle, mida tähendab "Romeo ja Julia" tänapäeval, ning fantaasia sellest, kuidas see lugu võiks aset leida tänapäeva Itaalias.
Lavastaja Anton Kiseljus ütleb: "See Shakespeare’i suur armastuslugu on läbi aastate ja lugematute teatri- ning kinointerpretatsioonide saanud endale palju klišeesid ja meemilikke tõlgendusi. Meid huvitas, millest see lugu tegelikult räägib, kuidas see suhestub meiega ning mida uut me sellest rääkida saame.
Etenduse pealkiri "TOMBA DI GIULIETTA. Ekskursioon" viitab Verona tõelisele muuseumieksponaadile – kunagi elanud neiu Julia hauale. Legendi temast räägiti juba ammu enne, kui Shakespeare kirjutas oma näidendi, kuid just tema muutis selle loo maailmakuulsaks. Täna on "Romeo ja Julia" just see, mis toob igal aastal miljoneid turiste Veronasse. Julia haua ja kuulsa rõdu juures kogunevad rahvamassid, püüdes pildistada, näha ja puudutada seda lugu ning viia kaasa vähemalt üks postkaart mälestuseks.
Lavastuse keskseks teemaks on see, kuidas ebatavaline, loominguline ja mitte mainstream noorus püüab ellu jääda ja end väljendada tänapäeva maailmas – maailmas, mida juhivad vananevad türannid, kus kahe kõige võimsama riigi presidendid on juba ammu pensionärid, ja mis laguneb koost. See on lugu noortest, kes otsivad oma kohta maailmas ja püüavad jääda sinna, kus nad on sündinud.
Etendus koosneb nii Shakespeare’i tõlgitud tekstidest kui ka fantaasia- ja improvisatsioonilistest fragmentidest, mis on spetsiaalselt selle lavastuse jaoks kirjutatud. See on täis nii huumorit ja lusti kui ka lüürikat ja tragöödiat, sest lõpuks on see ikkagi armastuslugu – selline armastus, mida kogevad tundlikud teismelised. Nagu ka teistes Kiseljus Teatri lavastustes, mängivad olulist rolli muusika ja tants. Lavastuse visuaalne lahendus on kui kaasaegne reiv Verona võimsa vana maffiapealiku Capuletti majas. Noorte tantsuenergia vananeva türanni kodus läbib kogu lavastust. Etenduses kõlab palju kaasaegset muusikat, samuti esitatakse elavat muusikat trummide ja süntesaatori saatel.
Anton Kiseljuse lavastuses on keskseks tegevuspaigaks vana Capuletti maja. Tema ongi "Romeo ja Julia" peamine antagonist ning enamik tegevust toimub kas tema majas või selle ümbruses. "Romeo ja Julia" on tegelikult Capulettide maja lugu – lugu sellest, kuidas kunagi võimas ja mõjukas suguvõsa hääbus ja kaotas oma võimu. Meie lavastuse võtmetegelane on vana Capuletti – jõud, mis takistab noort põlvkonda leidmast õnne ja rahu. "Me peame oluliseks tuua klassikalisi lugusid ja teoseid noore vaatajani, rääkides nende probleemidest. Me otsime uut ja kaasaegset teatrikeelt, mis oleks publikule huvitav, ning püüame murda vananenud teatri- ja lavastusvorme. Tahame edastada sügavaid ja ajatut tähendust omavaid mõtteid nii lihtsalt ja arusaadavalt kui võimalik,” ütleb Kiseljus.
Etenduse kestuseks on 2 tundi ilma vaheajata. Etendus on vene keeles.
Lavastuses kasutatakse lavatossu, mis on tervisele kahjutu ning sähvivad valgust.
Lavastus on valminud Eesti Kultuurkapitali ja erasponsorite toetusel.
Lavastusmeeskond:
Lavastaja — Anton Kiseljus
Kunstnik — Kairi Mändla
Kostüümikunstnik — Kätlin Haak
Valguskunstnik — Denis Volkov
Koreograaf — Anita Kurõljova
Dramaturg — Eva Hitrova
Osatäitjad:
Mikhail Pashchuk, Ivan Mysyagin, Pavel Kornyshev, Valeri Baženov, Katrin Seljugina, Stella Frišman, Sofia Strömberg, Sofia Mihhaljova, Nina Zagvozdkina, Sandra Haljaste, Polina Kryuchkova