Brian Melvin Quartet „Tribute to John Coltrane“ (USA–Eesti–Soome–Taani) • Jõulujazz 2023

R 01.12.2023 kell 19:00
 (Tallinn)

Eestlaste esimene „oma“ Ameerika muusik, mitmekülgne löökpillimängija Brian Melvin tabab Jõulujazzil kaks kärbest ühe hoobiga – tähistab 65. sünnipäeva ja pühitseb koos omanimelise kvartetiga üht oma suurt eeskuju, legendaarset saksofonisti John Coltrane’i. Coltrane’i rollis astub üles eestlaste oma saksofonitalent Aleksander Paal.


Mis ühendab saksofonisti John Coltrane’i (1926–1967) ja trummarit Brian Melvinit (1958)? Muidugi jazz! Tõsi, „jazz“ on lai mõiste. Žanrit mittetundvale inimesele seostub jazz improvisatsiooniga, ent teatavasti eksisteerib üks jazzi vorm, free jazz, mis tõstab improvisatsiooni muusika tegemises suisa esiplaanile – ning Coltrane’i olulisust 20. sajandi muusikas seotakse muu hulgas ka panusega free jazzi arengusse. Žanri nimi on kõnekas, sest vabadus on igasuguses loomingus tähtis, olgu loomingulaad pealtnäha kui akadeemiline tahes. Kunstis aga võib vabadus saada loomingulisuse juhtmotiiviks – sedasi on kindlasti läinud löökpillivõluri Brian Melviniga, kelle sisemine vabadustunne väljendub võimes teha koostööd vägagi erinevate muusikutega ja ammutada inspiratsiooni kõikvõimalikest allikatest. Trummimänguni viis Briani noorpõlves televiisorist nähtud Ringo Starr – seetõttu pole imestada, et tema ohtrate saavutuste hulgast leiab rahvusvahelise koosseisu Beatlejazz, mis on salvestanud neli albumitäit biitlite muusika jazzilikke tõlgendusi. Melviniga koostööd teinud jazz- ja rokkmuusikute loetlemine võtaks omajagu aega ja pakuks omajagu imestust. 

Ent Melvin pole ammutanud ainult Ameerikast pärit jazzist või Inglismaalt pärit popist, vaid on kogunud inspiratsiooni üle maailma, olgu selleks siis india või araabia või aafrika rütmid. Kui inimese sees pole piire, pole neid ka tema ümber. Meil aga on vedanud, et sedavõrd suure sisemise vabadusega muusik on leidnud enda üheks tugikohaks Eesti.


Koosseis:
Brian Melvin – trummid
Søren Lee – kitarr

Samuli Mikkonen – klaver
Aleksander Paal – saksofon


Koduleht

Spotify
Loe veel

Soodushind kehtib õpilasele, üliõpilasele, pensionärile, erivajadustega inimestele, Eesti Jazzliidu liikmele ja ITIC kaardi omanikule koos soodustust tõendava dokumendiga (nõutav kohapeal).

Eelmüük lõppenud

Soodushind kehtib õpilasele, üliõpilasele, pensionärile, erivajadustega inimestele, Eesti Jazzliidu liikmele ja ITIC kaardi omanikule koos soodustust tõendava dokumendiga (nõutav kohapeal).