Ellamaa elektrijaama sajand

17.06 - 31.08.2024
 (Tööstuse 3, Turba)

Ellamaa elektrijaam tähistab sel aastal oma 100. juubelit. Selle tähistmiseks avas MOMU Mootorispordi Muuseum näituse Ellamaa elektrijaama sajand. 


Näituse kuraator on arhitektuuri ajaloolane Carl-Dag Lige ning ta kirjeldab loodavat näitust järgnevalt:

Näitus otsib vastust küsimusele mis tegi Ellamaa elektrijaama eriliseks ning milles seisnes selle tähtsus Eesti elu moderniseerimisel 1920.–1930. aastatel. Jutustame Ellamaa elektrijaama kui silmapaistva ehitise ja selle ümber kasvanud Turba asula loo. Põhifookus on elektrijaama arhitektuuri- ja ehituslool. Eksponeeritakse ansambli arhitekt Aleksandr Wladovsky jooniseid ja mitmeid varem avaldamata arhiivifotosid. Tutvustatakse ka teisi elektrijaama juurde kuulunud või sellega seotud hooneid – kontorihoonet, töötajate elamuid jm. Näitusel tutvustatakse ülevaatlikult ka seda, kuidas turbast elektrit toodeti ning millist tehnoloogiat selleks kasutati.


Näituse arhitekt on Villem Tomiste, kes kavandab MOMU välialale intiimse platsi, millel eksponeeritakse näituse sisu. Ringjas ala on ääristatud justkui maapinnast välja kasvavate õhuliste stendidega. Suve jooksul sirguvad ronitaimed vallutavad tasapisi infokandjate kandekonstruktsioonid põimudes nendega üheks tervikuks. Näitusesaali seintel kasvavad liaanid värvivad ekspositsiooni igal aastaajal eri värvi, kutsudes külastajaid siia ikka tagasi, et uudistada uuenevaid näitusi või pidevas muutuses elavat loodust.


Näituse graafiline disainer on Margus Tamm, keeletoimetaja Kerli Linnat, tõlkija Juta Ristsoo.

Loe veel


Hind:
0.00 €