Moodsad ajad • Mustjala festival 2023
K 28. juuni kell 19 Saare KEK, Kuressaare
MOODSAD AJAD
Triin Ruubel - viiul
Kärt Ruubel – klaver
Kava:
Arvo Pärt - Fratres
Erkki-Sven Tüür – Conversio, Walk the line
Witold Lutoslawski - Subito
Kaija Saariaho - Nocturne
Alfred Schnittke - Sonaat nr 1
Peter Louis van Dijk - Threes
György Ligeti - Arc-en-ciel
Hinnatud viiulisolist, ansamblist ja kontsertmeister Triin Ruubel on lõpetanud Tallinna Muusikakeskkooli Tiiu Peäske ning Rostocki Kõrgema Teatri- ja Muusikakooli professor Petru Munteanu juhendamisel. Õpingute ajal osales ta mitmetel konkurssidel, võites muuhulgas I preemia ja kaks eripreemiat Kloster Schöntali rahvusvahelisel viiuldajate konkursil.
Huvist kaasaegse muusika vastu oli Triin Ruubel 2011. aastal üks uue muusika ansambli Neophon asutajatest, just sealt sai alguse koostöö selliste heliloojatega nagu Wolfgang Rihm, Peter Ruzicka ja Jörg Widmann. Lisaks kammer- ja ansambliteostele on tema kaasaegse muusika repertuaaris oluline koht ka sooloteostel. 2019. aasta algul kõlas tema esituses Mihkel Keremi viiulikontserdi esiettekanne. Solistina on Triin Ruubel astunud üles orkestrite ees Eestis, Euroopas ja Ameerikas, teiste hulgas Bolzano ja Trento Haydni Orkestri, Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri, Île-de-France’i Noorteorkestri, Balkani Festivali- orkestri, Rostocki Põhja-Saksa Filharmooniaorkestri, Poola Kammerfilharmooni-kute, Vorpommerni Filharmoonikute, Tallinna Kammerorkestri ja Rahvuste Filhar- mooniaorkestri ees, dirigentideks Neeme Järvi, Arvo Volmer, Justus Frantz jt.
Aastast 2015 on Triin Ruubel Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri kontsertmeister. Külaliskontsertmeistrina on ta astunud üles Bremeni Saksa Kammerfilharmooni- kute ning Prantsuse Raadio Filharmooniaorkestri koosseisus. 2018. aastal kutsuti Triin Ruubel esinema Saksamaa ühe pikima ajalooga kontserdisarja “Debüt im Deutschlandfunk Berlin”, kus viimase 50 aasta jooksul on debüteerinud mitmed maailma mainekaimad muusikud. Sellest sai tema debüüt Berliini Filharmoonias, kontserdil esines ta koos oma pianistist kaksikõe Kärt Ruubeliga. Sama duoga andsid nad kontserdi ka Berliini Konzerthausis.
Triin Ruubel esineb paljudes erinevates kammerkoosseisudes muusikutega nii Eestist kui mujalt (pianistid Elisabeth Leonskaja, Víkingur Ólafsson, klarnetist Matthew Hunt jt). Viimase aja olulisimatest ettevõtmistest võiks nimetada veel kõigi Brahmsi viiulisonaatide esitamist koos pianist Frank-Immo Zichneriga. Peagi on ilmumas heliplaat Elgari viiulikontserdi, Stenhammari romansside ja Artur Kapi teosega “Viimne piht”, mis on salvestatud koos ERSO ja Neeme Järviga.
Triin Ruubel on EMTA õppejõud, ta juhendab noori viiuldajaid Järvi Suveakad-eemias Pärnus ning meistrikursustel Saksamaal ja Portugalis. Ta kuulub ka Eesti Festivaliorkestri koosseisu. 2017. aastal pälvis ta Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia kui särav solist ja kontsertmeister, tunnustati tema kõrgetasemelist muusikutööd orkestrites ja ansamblites.
Pianist Kärt Ruubel on kirglik kammermuusik ja esinenud üle kogu Euroopa. Etteasted erinevates kammerkoosseisudes on viinud teda nii Berliini Filharmooniasse, Berliini Konzerthausi, Concertgebouw Amsterdami, Luxemburgi Filharmooniasse ja Dortmundi Konzerthausi. 2018 aastal ilmus Kärdi esimene sooloalbum “Auff die Mayerin” koostöös Genuin Classics plaadifirmaga. Plaadil kõlavad barokiajastu heliloojate Bachi, Händeli, Fuxi ja Frobergeri looming. Seal hulgas on Kärt esinenud mainekatel festivalidel nagu Usedomi muusikafestival, Mecklenburg-Vorpommerni Festival, Hohenlohe Kultursommer ja Gezeiteni Muusikafestival. Huvi kaasaegse muusika vastu andis impulsi ansambli Neophon asutamiseks. Olles ansambli liige aastast 2011 on Kärt Ruubel teinud koostööd selliste heliloojatega nagu Jörg Widmann, Wolfgang Rihm ja Peter Ruzicka. Kärt on lindistanud Põhja-Saksa Raadiole (NDR), Lääne-Saksa Raadiole (WDR), BBC-le ning Baieri Raadiole (BR Klassik)