Loovüksus ja Tallinna Liszti Instituut esitlevad:

Lossimuusika - Márk Fülep, Irina Zahharenkova, Aare Tammesalu

P 17.12.2023 kell 18:00
 (A. Weizenbergi 37, Tallinn)

P 17. detsember 2023 kell 18 Kadrioru loss / Kadrioru kunstimuuseum

LOSSIMUUSIKA

Márk Fülep - flööt,  (Ungari)
Irina Zahharenkova - klaver
Aare Tammesalu - tšello

Kontsert toimub koostöös Tallinna Liszti Instituudiga

Igale külalisele tervitusjook

Kava:

C. P. E. Bach - Sonaat G-duur flöödile ja klaverile ("Hamburger") Wq 133 (1786)

L. Beethoven - Variatsioonid tšellole ja klaverile Es-duur Mozarti teemal ooperist "Võluflööt"

H. Eller - Nokturn H-duur klaverile

W. A. Mozart – Andante C-duur flöödile ja klaverile KV 315

E. Chausson – "Piece" tšellole ja klaverile op 39

J. S. Bach - Sonaat flöödile ja klaverile C-duur BWV 1033 (1731)
Ungari, transilvaania ja moldova folkmeloodiad rahvapillidel


Kontsert toimub koostöös Tallinna Liszti Instituudiga

Márk Fülep õppis Budapesti Franz Liszti Muusikaakadeemias Henrik Pröhle flöödiklassis ja täiendas end hiljem András Adorjáni, János Bálinti, Benedek Csalogi, Béla Drahosi, Zoltán Gyöngyössy, Gergely Ittzési, István Matuzi, Walter Aueri, Mario Caroli, Michael-Martin Kofleri, Alain Marioni, Auréle Nicolet`, Paula Robisoni ja Yossi Arnheim meistriklassides. Fülep pälvis kahel korral Ungari Artisjus-auhinna (1998, 2008), kolmel korral Annie Fischeri stipendiumi (2004, 2005, 2006) ja László Lajtha-auhinna (2008). Ta võitis nii esimese kui ka eriauhinna rahvusvahelisel flöödikonkursil Timisoaras (RO, 2002) ning pääses Budapesti rahvusvahelisel flöödivõistlusel teise vooru (2003). Ta valiti 2004. aastal Ungari Flöödiühingu direktorite komiteesse.

Lisaks klassikalise flöödirepertuaari esitamisele paneb Mark Fülep suurt rõhku Ungari rahvamuusika traditsiooni edendamisele. Oma kontsertidel mängib ta sageli erinevaid flööte. Huvist nüüdismuusika vastu on ta tellinud mitmete Ungari kaasaegsete heliloojate teoseid janeid esmaesitanud. Oma CD-l "Pariisist Moldaaviani" esitleb ta kaheksat erinevat tüüpi flööti.

Márk Fülep on õpetanud kesk- ja ülikooliastmes ning suveakadeemias Ungaris. Alates 2000. aastast on ta õpetaja Budaörsi Leopold Mozarti Muusikakoolis ja sealse flöödiansambli asutaja.

 

Irina Zahharenkova on Eesti väljapaistvamaid ja omanäolisemaid pianiste. Ta on võitnud peapreemiad mitmetelt rahvusvahelistelt konkurssidelt: J. S. Bachi konkurss Leipzigis (2006), Alessandro Casagrande konkurss Itaalias (2006), Georges Enesco konkurss Rumeenias (2005), Prémio Jaén konkurss Hispaanias (2004). Eestis äratas ta suurt tähelepanu VI Eesti pianistide konkursil (2002) pälvides diplomi, ERSO preemia ja publiku tulise poolehoiu. Zahharenkova õpps klaverit Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias prof. Lilian Semperi ning Sibeliuse Akadeemias prof. Hui-Ying Liu-Tawaststjerna juures. Ta annab sageli kontserte ka ajaloolistel klahvpillidel – klavessiinil ja haamerklaveril. Zahharenkova esineb pidevalt festivalidel Euroopas ja Põhja-Ameerikas. Ta on soleerinud ERSO, Tallinna Kammerorkestri, Helsingi Linnaorkestri, Iisraeli Filharmoonikute, Orchestre de la Suisse Romande’i, Orchestre National de Lorraine’i ja mitmete teiste orkestrite ees. Tähelepanu on äratanud tema plaadistused. Eriti positiivseid hinnanguid on saanud Scarlatti sonaatide CD, mis ilmus 2012. aastal Moskva firma Classical Records alt. Ta on Eesti Kultuurkapitali 2020. aastapreemia laureaat.

Tšellist Aare Tammesalu tegutseb solisti ja kammer-muusikuna, esitades nii klassikalist repertuaari kui ka nüüdismuusikat. Lisaks on ta aktiivne kontserdikorraldaja. Tammesalu õppis Tallinna Muusikakeskkoolis Laine Leichteri klassis ja Tallinna Riiklikus Konservatooriumis Ivo Juuli ning prof. Toomas Velmeti juures. Tammesalu on Vabariikliku keelpillimängijate konkursi (1987) laureaat. Hiljem täiendas ta end EMTA magistrantuuris prof. Peeter Paemurru juhendamisel. Oma pillimänguoskusi on ta lihvinud Moskvas prof. Mihhail Homitseri juures. Lisaks kontsertidele Eestis on ta esinenud Euroopas, Ameerikas, Jaapanis ja Venemaal jne. Tammesalu tegevust on tunnustatud Hendrik Krummi nimelise Kultuuripreemia (2012) ja Eesti Muusikanõukogu Aastapreemiaga (2019). Ta on Lossimuusika kontserdisarja ja Saaremaal toimuva Mustjala festivali kunstiline juht.


Lossimuusika on pühapäevaste kontsertide sari, mille eesmärk on pakkuda kõrgetasemelist klassikalist muusikat ainulaadse akustikaga Kadrioru lossi barokses peasaalis. 

Kadrioru loss on kaunimaid ja tuntumaid ajaloolisi kontserdisaale Eestis. Viimaste aastakümnete jooksul on lossi peasaal pakkunud meeldejäävaid muusikaelamusi nii Tallinna elanikele kui arvukatele külalistele. Siinne muusika esitamise traditsioon on väga pikk, ulatudes 18. sajandisse, kui musitseerimine oli igapäevase õukonnaelu lahutamatu osa. Lossis on üles astunud nii säravaimad eesti interpreedid kui ka rahvusvaheliselt tunnustatud solistid ja ansamblid.
 

Lossimuusika kontserdisarja kunstiline juht on Aare Tammesalu
Korraldajad: Loovüksus MTÜ koostöös Eesti Kunstimuuseumiga


Toetajad:
Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium
Eesti Kultuurkapital
Eesti Rahvusringhääling
Tallinna Kultuuri- ja Spordiamet

UNESCO muusikalinn Tallinn

Koostööpartnerid:
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Agentuur Uus Kontsert


Täname:
Tallinna turismiinfokeskus

Ratastooliga ligipääsetavus: olemas
Loe veel

PILETIHINNAD EELMÜÜGIST OSTES:
- täispilet - 17 EUR
- sooduspilet - 14 EUR (õpilased, üliõpilased, pensionärid)
- perepilet 36 EUR (2 täiskasvanut ja kuni 3 last vanuses 8-18 või 1 täiskasvanu ja kuni 4 last vanuses 8-18)
- grupipilet (alates 6st inimesest) - 12 EUR inimene
- erivajadusega külastaja sooduspilet - 12 EUR
- erivajadusega külastaja saatja sooduspilet - 12 EUR

- kuni 7 aastased lapsed - tasuta


PILETIHINNAD KADRIORU KUNSTIMUUSEUMI KASSAS:
- täispilet 20 EUR
- sooduspilet 15 EUR

Lossimuusika - Kreete Jac

Ürituse ajakava/line-up

Uksed avatakse kell 10:00

Jälgi meid


Eelmüük lõppenud

PILETIHINNAD EELMÜÜGIST OSTES:
- täispilet - 17 EUR
- sooduspilet - 14 EUR (õpilased, üliõpilased, pensionärid)
- perepilet 36 EUR (2 täiskasvanut ja kuni 3 last vanuses 8-18 või 1 täiskasvanu ja kuni 4 last vanuses 8-18)
- grupipilet (alates 6st inimesest) - 12 EUR inimene
- erivajadusega külastaja sooduspilet - 12 EUR
- erivajadusega külastaja saatja sooduspilet - 12 EUR

- kuni 7 aastased lapsed - tasuta


PILETIHINNAD KADRIORU KUNSTIMUUSEUMI KASSAS:
- täispilet 20 EUR
- sooduspilet 15 EUR

Lossimuusika - Kreete Jac