NordAid esitleb

Puhas kuld kontserdisari • ERSO kontserdisarjad 2023/2024

09.12 - 05.04.2024
 (Estonia pst 4, Tallinn)

Eelmisel hooajal debüteerinud sari „Puhas kuld“ on tagasi ka sel aastal, et tuua publikuni klassikalise muusika kullafondi kuuluvad teosed. Sarja avab kontsert „Šoti fantaasia“, mis toob orkestri ette eriti põneva solisti, torupillimängija Robert Jordani. Temaga koos tuleb esitusele Peter Maxwell Daviese „An Orkney Wedding, with Sunrise“. Kuuleme veel Felix Mendelssohni kolmandat sümfooniat, mis on tuntud kui „Šoti“ sümfoonia. Ka Max Bruchi „Šoti fantaasias“ viiulile ja orkestrile kuuleme šoti rahvaviise, soleerib viiuldaja Lara St. John. Malcolm Arnoldi programmiline avamäng „Tam O'Shanter“ põhineb aga šoti kirjaniku Robert Burnsi samanimelisel luuletusel ja jutustab loo alkoholilembelisest talumehest.


Briti dirigent Jonathan Bloxham on ERSO ees kolmandat korda ja sedapuhku kutsunud solistiks Berliini Filharmoonikute trompetimängija. Tšellistina muusikukarjääri alustanud Bloxham on juhatanud juba mainekaid orkestreid nii Euroopas kui ka Aasias. Joseph Haydni populaarse trompetikontserdi esitab Andre Schoch, kes lisaks tööle Berliini Filharmoonikutes juhendab ka noori muusikuid Mannheimi ülikoolis ja Karajani akadeemias.  Kontserdil kõlab veel katkend Henry Purcelli „Matusemuusikast kuninganna Maryle“, mille helilooja kirjutas Inglise kuninganna Mary II matusetseremooniaks. Kuuleme ka Ludwig van Beethoveni Heinrich Joseph von Collini tragöödiale kirjutatud avamängu „Coriolanus“, ning Franz Schuberti viimast, ulatuslikku üheksandat sümfooniat.


Sarja kolmanda kontserdi solist Jasmine Choi on üks oma põlvkonna hinnatumaid flöödimängijaid. Ta on oodatud solist ja ansamblipartner kõikjal maailmas ning esitab repertuaari klassikast popmuusikani. ERSOga tuleb esitusele Carl Reinecke flöödikontsert. Kontserdi dirigent on Holly Hyun Choe, kes on viimastel hooaegadel assisteerinud Paavo Järvit Zürichi Tonhalle orkestri juures. Tema juhatusel kõlab kolmas avamäng Ludwig van Beethoveni ooperile „Leonore“ ning Robert Schumanni neljas sümfoonia. Teos on järjekorranumbrilt viimane, ent valmimise järjekorras esimene Schumanni komponeeritud sümfoonia.


Dirigent Matthew Halls oli esimest korda ERSO ees 2023. aasta märtsis. Eduka koostöö järel ootame teda juba uuel hooajal orkestri ette tagasi, sedapuhku koos Henning Kraggerudiga. Norra viiuldaja soleerimisel kuuleme Max Bruchi esimest viiulikontserti. Sarnaselt sarja eelmistele kontsertidele on ka sel õhtul kavas Ludwig van Beethoveni avamäng, sedapuhku Johann Wolfgang von Goethe näidendile „Egmont“. Matthew Halls on alates 2023/24 hooajast Tampere Filharmoonikute peadirigent, nii on igati asjakohane, et kavasse on valitud ka soome muusikat. Soome suurima sümfonisti Jean Sibeliuse loomingust tuleb esitusele kolmas sümfoonia.


I: ŠOTI FANTAASIA

L, 09.12.2023

kell 19

kell 18 (eelkontsert)

Malcolm Arnold. Avamäng „Tam O’Shanter“, op. 51

Max Bruch. „Šoti fantaasia“, op. 46

Felix Mendelssohn. Sümfoonia nr 3 a-moll, op. 56

Peter Maxwell Davies. „An Orkney Wedding, with Sunrise“

LARA ST. JOHN viiul, ROBERT JORDAN torupill, ERSO, dirigent OLARI ELTS


II: BLOXHAM JA SCHUBERT

R, 15.12.2023

kell 19

kell 18 (eelkontsert)

Henry Purcell. Marss teosest „Matusemuusika kuninganna Maryle“

Ludwig van Beethoven. Avamäng „Coriolanus“, op. 62

Joseph Haydn. Trompetikontsert Es-duur, Hob. VIIe/1

Franz Schubert. Sümfoonia nr 9 C-duur, D 944

ANDRE SCHOCH trompet, ERSO, dirigent JONATHAN BLOXHAM


III: JASMINE CHOI 

R, 01.03.2024

kell 19

kell 18 (eelkontsert)

Ludwig van Beethoven. Avamäng „Leonore“ nr 3, op. 72b

Carl Reinecke. Flöödikontsert D-duur, op. 283

Robert Schumann. Sümfoonia nr 4 d-moll, op. 120

JASMINE CHOI flööt, ERSO, dirigent HOLLY HYUN CHOE


IV: MATTHEW HALLS JA SIBELIUS

R, 05.04.2024

kell 19

kell 18 (eelkontsert)

Ludwig van Beethoven. Avamäng „Egmont“, op. 84

Max Bruch. Viiulikontsert nr 1 g-moll, op. 26

Jean Sibelius. Sümfoonia nr 3 C-duur, op. 52

HENNING KRAGGERUD viiul, ERSO, dirigent MATTHEW HALLS

Loe veel

Eelmüük lõppenud