Eesti Pärimusmuusika Keskus

"Vana aja jõulud" II põhikooliastmele • Jõulud Aidas: aktiivõppepäev põhikoolile

T 12.12.2023 kell 11:00
 (Viljandi)

Kontsert-lavastused ja õpitoad jõuludeajal Viljandi Pärimusmuusika Aidas.


Eesti Pärimusmuusika Keskus pakub põhikooli õpilastele ja pedagoogidele õppekava toetavat pärimusliku sisuga kontsert-etendust, mille lisaväärtuseks on teadmiste kinnistumist võimaldavad õpitoad, mis vastavalt soovile, kas järgnevad või eelnevad kontserdile. 


_____________________________________________


Kontsert-etendus II põhikooli astmele: “Vana aja jõulud” - Annika Mändmaa ja Kulno Malva

Jõulupühad on vanarahvale olnud üks suur koosolemise aeg, kus mängiti, lauldi ja vesteti lugusid. Kahe peale kokku saab kontserdil kuulda pea kõiki eesti rahvapille. Pooled neist on pillimeeste endi meisterdatud. Kontserdil saab koos laulda nii meeste- kui naistelaule, lõpuks veame pika ussina lapsed labajalavalssi tantsides edasi õpitubadesse. Loomulikult tuleb külla ka Jõulusokk, kes vempe ja vigureid teeb ning noorelt kuulajalt ülesandeid nõuab. 


____________________________________________


Õpitoad*, mida lisaks valida:

Väikekandle algõpituba - läbiviija Margit Kuhi
Kannel, üks Eesti vanimaid pille, on tuntud oma kauni ja rahustava kõla poolest. Hoolimata väikesest keelte arvust pakub kannel mitmeid põnevaid ja keerulisi mänguvõimalusi, samas on see pill, mida igaüks saab kiiresti õppima hakata, sest kandlemängija sõrmede all hakkavad pillikeeled helisema ja looma viise, mis räägivad iga mängija isiklikku lugu. Väikekandle algõppe töötoas saate tutvuda väikekandle erinevate mänguvõimalustega ja õppida mõned põnevad tehnikad.


Helimaalimine - läbiviija Lee Taul

Kogeme ühte pulssi hoides erinevate rahvaste pärimusmuusikas kõlavaid rütme ja õpime nõnda mõne lihtsama laulu siit- või sealpoolt merd. Otsime ruumis ja oma kehapillil peale hääle alternatiivseid heli tekitamise viise ja julgematel õnnestub ehk isegi orkestri ees seistes dirigeerimise ja helimaalimisega kätt proovida.


Laulumängud - läbiviija Annika Mändmaa
Pärmuslikes laulumängudes mitmekülgseteks karakteriteks kehastudes avardub mängija kujutlusvõime, samuti pakuvad need ka hulgaliselt mängulusti. Läbi vanade laulumängude kogeme oma esivanemate maailmapilti ja õpime tundma nende igapäevaelu toimetusi. Ühises ringis lauldes on lihtsam ka omaenese hääl üles leida. Koos võetakse õpitoas ette laulumänge, mida just jõulupühade aegu oli kombeks mängida. Ei puudu ka lõbusad rahvamängud (kingsepamäng; rebaselõks; köievedu jpm).


Pillidest ja vanematest jõulukommetest - läbiviija Kulno Malva
Alates suurest akordionist ja pisemast karmoškast, ürgselt kõlavast torupillist kuni mahedakõlaliste okariinadeni ja ebamaise sansulani, on Kulno pillilaekas palju huvitavat, mida näidata ja publikule tutvustada. Mõnda pilli saavad huvilised ka ise katsuda, näiteks ise korjatud roost tehtud roopilli või ehtsast seakondist vurri. Lisaks pillimängule ja kooslaulmisele tuleb jutustame põnevatest  vanematest jõulukommetest. 


* Gruppide registreerimine õpitubadesse on avatud 27. novembrini 2023. Õpitoa maksumus koos konsteridga on õpilastele 15 €. Klassiga kuni kolm saatjat tasuta. Õpetajalt/saatjalt ei eeldata osalust. 


____________________________________________


Nii kontsert-lavastus kui õpituba on kestusega 45 minutit. Valida saab, kas ainult kontsert-etenduse või mõlema, kontserdi külastuse koos õpitoaga. Aktiivõppepäeva külastusel on võimalik rakendada Kultuuriranitsa toetustSoovi korral on grupile võimalus Aida kohvikust tellida ka lõunasööki.


Tule veeda talvises Viljandis päev muusika ja mängude seltsis ning tutvu Eesti Pärimusmuusika Keskuses leiduvate võimalustega!Grupibroneeringud ja lisainformatsioon:
Lee Taul
Eesti Pärimusmuusika Keskuse noortevaldkonna projektijuht
lee.taul@folk.ee
tel +372 5649 2412


Ratastooliga ligipääsetavus: kaldtee, invalift ja eraldatud sanitaarruum on olemas.
Loe veel

Pilet:

10 € kontsert-lavastus.


Grupibroneeringud:
Lee Taul
Eesti Pärimusmuusika Keskuse noortevaldkonna projektijuht
lee.taul@folk.ee
tel +372 5649 2412


Ürituse ajakava/line-up

kell 10.00 - õpitoad
kell 11.00 - kontsert-lavastus “Vana aja jõulud” 
kell 12.00 
- õpitoadEelmüük lõppenud

Pilet:

10 € kontsert-lavastus.


Grupibroneeringud:
Lee Taul
Eesti Pärimusmuusika Keskuse noortevaldkonna projektijuht
lee.taul@folk.ee
tel +372 5649 2412