Vabariigi aastapäeva kontsert

N 20.02.2025 kell 19:00
 (Vabaduse väljak 1, Tallinn)

Solist Hans Christian Aavik (viiul)
Vanalinna Hariduskolleegiumi (VHK) keelpilliorkester
Dirigent Rasmus Puur

Arvo Pärt
- Cantus Benjamin Britteni mälestuseks
- Fratres (solist Hans Christian Aavik)
- Silouan's Song
- Estländler (solist Hans Christian Aavik)
- Für Lennart in memoriam

Veljo Tormis
- Raua needmine (solist Hans Christian Aavik)
- Kuulmata kuskil kumiseb kodu
- Incantatio maris aestuosi (Tormise mere loits)
- Sinikka laul (solist Hans Christian Aavik)
- Meri tõmbus endasse (esimene laul tsüklist "Hamleti laulud")

2025. aastal tähistame Arvo Pärdi 90. sünnipäeva ja Veljo Tormise 95. sünniaastapäeva. Eesti Vabariigi sünnipäeva eel toovad dirigent Rasmus Puur ja VHK keelpilliorkester nende kahe eesti muusika suurkuju loomingu ühte kontserdikavva kokku. Lisaks sellele, et Tormis oli Tallinna Muusikakoolis Pärdi õpetaja, on mõlema helilooja loomingu oluliseks lähtepunktiks olnud sõna. Vahel on see sõna olnud aga loomingu algimpulss, alus, mis instrumentaalteoses ei kõlagi. Ometi kannavad need teosed oma algtekstidega tugevat ühisosa ja vaimsust. Nii Pärdi kui Tormise muusika on meile nii tuttav ja armastatud, kuid harva kuuleb vaid nende kahe loomingut kõrvuti ühes kavas. Kontsertidel astub üles maailma ühe mainekama ja olulisema, Carl Nielseni nimelise rahvusvahelise viiuldajate konkursi võitja Hans Christian Aavik.

HANS CHRISTIAN AAVIK on üks väljapaistvamaid Eesti viiuldajaid, kes on oma mitmekülgse stiili ning selgelt eristuva kõlaga tähelepanu äratanud nii Eestis kui ka mitmel pool Euroopas. Ta on Carl Nielseni nimelise rahvusvahelise konkursi I preemia laureaat (2022). Lisaks kahele eripreemiale (parim kohustuslik pala – Jesper Kochi „Maze“ – ja Odense Sümfooniaorkestri eripreemia) sõlmis temaga lepingu plaadifirma Orchid Classic ning järgnevatel hooaegadel on ta tihe külaline parimate Skandinaavia orkestrite ees. 2022. aastal pälvis Hans Christian Aavik Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia, Saksamaa Usedomi muusikafestivali prestiižika muusikapreemia ning Eesti Interpreetide Liidu aasta interpreedi tiitli.
Hooajal 2023/24 on ta esinenud solistina selliste orkestrite ees nagu Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Eesti Festivaliorkester, Heilbronnis tegutsev Württembergi Kammerorkester, Tallinna Kammerorkester, Odense Sümfooniaorkester, Uppsala Kammerorkester, Vanemuise Sümfooniaorkester, Eesti Sinfonietta, Bristolis tegutsev Brandon Hilli Kammerorkester jt, dirigentidest teeb ta koostööd Neeme Järvi, Paavo Järvi, Risto Joosti, Mihhail Gertsi, Andres Kaljuste, Olari Eltsi, Maria Seletskaja, Oksana Lynivi ja teistega.
2024. aasta hooaja tipphetkedesse kuulus kindlasti tema kontserdisari „Aavik Salzburgis“ koos Tallinna Kammerorkestriga, mis keskendus Mozarti viiulikontsertidele ning koos läbiti kogu Mozarti looming viiulile ning orkestrile. Tema programmides on esindatud lai valik stiile alates Haydnist- Mozartist kuni Schnittke ja Jessie Montgomeryni.
Hans Christian Aavik mängib Eesti Pillifondile kuuluval Giovanni Paolo Maggini viiulil (u 1610, Brescia, Itaalia), kasutades Victor Fétique’i poognat (u 1930, Prantsusmaa). Maggini viiuli on andnud Eesti Pillifondi käsutusse perekond Sapožnin.

VHK KEELPILLIORKESTER on 26-liikmeline Vanalinna Hariduskolleegiumi muusikakooli õpilastest koosnev orkester, mis loodi 1996. aastal. Orkestris musitseerivad noored vanuses 14–20 ning repertuaar koosneb põhiosas eesti muusikast alates Rudolf Tobiasest, Cyrillus Kreegist ja Mart Saarest kuni Tõnu Kõrvitsa, Arvo Pärdi ja Erkki-Sven Tüürini. VHK keelpilliorkestril on hooajas umbkaudu 40 ülesastumist ning seda üle Eesti. Orkester on koostööd teinud mitmete inspireerivate muusikutega eri žanreist, viimase aasta jooksul näiteks Ain Angeri, Hans Christian Aaviku, Maria Listra, Harry Traksmanni, Robert Traksmanni ja Marrit Gerretz-Traksmanni, Eesti Rahvusmeeskoori, Estonian Voicese, Kadri Voorandi, Liisi Koiksoni, Mari Jürjensi, Karmen Rõivassepa, Vaiko Epliku, Priit Võigemasti jt-ga. Alates 2015. aastast on orkestri dirigent olnud Rasmus Puur.

RASMUS PUUR on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kompositsiooni erialal (Tõnu Kõrvits, René Eespere), õppinud dirigeerimist Tõnu Kaljuste juures ning vahetusüliõpilasena Helsingi Sibeliuse Akadeemias (Juhani Nuorvala). Rasmus Puuri loomingut on esitanud pea kõik Eesti professionaalsed ning paljud harrastuskollektiivid. Ta on ka hinnatud arranžeerija ja orkestreerija. Puur on olnud mitme muusikalavastuse muusikajuht ja dirigent, loonud muusikat Tallinna Linnateatri, Eesti Draamateatri, Ugala, Rakvere, Kinoteatri ja Nargen Opera lavastustele. On pälvinud mitmeid tunnustusi, teiste seas Veljo Tormise stipendiumi (2020), Tõnu Kaljuste stipendiumi (2020), LHV heliloomingu Au-Tasu (2021), Vabariigi Presidendi noore kultuuritegelase preemia (2021).


TOETAJAD: KULKA, Tallinn

Koostööpartner Eesti Suursaatkond Helsingis

Loe veel

Piletite hinnad:

õpilased-üliõpilased, õpetajad 15 eurot

pensionärid 20 eurot

täispilet 25 eurot

toetajapilet 40 eurot (kohad esimeses 7 reas)


Kontserdi pikkus 1 tund ja 30 minutit


Ürituse ajakava/line-up

Uksed avatakse kell 18:15

Hind:
15.90 € - 40.90 €

Piletite hinnad:

õpilased-üliõpilased, õpetajad 15 eurot

pensionärid 20 eurot

täispilet 25 eurot

toetajapilet 40 eurot (kohad esimeses 7 reas)


Kontserdi pikkus 1 tund ja 30 minutit