CPPM Manifestal'24: LÄBIPÕLEMINE – ŽEST. Rasmus Jensen
Idee ja lavastus RASMUS JENSEN (Taani)
Kostüümikunstnik SANDRA KOSOROTOVA (Eesti)
Valgus- ja lavakujundus FELIPE OSORIO-GUZMAN (Colombia)
Etendajad ELO JÄRV, KIRTE JÕESAAR ja KRISTINA PREIMANN
Toetab Eesti Kultuurkapital
Praktiline teave
Etendus algab Tallinnas Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ees kell 18.00. Siit viib buss Teid Kiviõli Tuhamäele, kuhu saabutakse eeldatavasti kell 19.45. Etendus Kiviüli tuhamäel ketab orienteeruvalt 1 tund 15 minutit. Umbes kell 21.00 väljub buss Kiviõlist ja saabub tagasi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia juurde orienteeruvalt kell 22.45.
Kuna etendus toimub tuhamäel ja eeldab liikumist välistes tingimustes, soovitame publikul kanda mugavaid välijalanõusid ja konkreetse päeva ilmastikule sobivat riietust. Bussis on tualettruumid. Etendus ei sobi kahjuks liikumispiirangutega inimestele.
Etendusest
Mis siis, kui ma ütlen teile, et kusagil kirdes on viimase 100 aasta jooksul iga päev maast välja kerkinud uus geoloogiline moodustis?
Inimese poolt tekitatud mustadest mägedest koosnev geoloogiline moodustis, mis koosneb põlevkiviõli tootmisel tekkinud tuhast ja põlenud kivimitest.
Inimese loodud kunstlikud mäed, täiuslik kujundlik vaste sellele, mis on antropotseen: geoloogiline ajastu, kus inimtegevus domineerib kogu elus ja eluta aines.
“Läbipõlemine – žest” on lavastus, mille keskmes on küsimus, kuidas arenevad inimesed ja üliinimesed, kui nad elavad praegustes energiatootmise oludes? Kuidas me saame elada koos antropotseeni inimtekkeliste koletistega ja neid aktsepteerida, selle asemel, et neid eitada ja tõrjuda?
Koreograafiliste žestide kaudu toob lavastus selle, mis muidu toimetab perifeerias, meie tähelepanu keskmesse. Spekulatiivse füüsilise praktikaga otsitakse kehalist tundlikkust mustade mägede mürgise maastiku vastu.
Rasmus Stenager Jensen on Taanist pärit etenduskunstnik, kes elab praegu Tallinnas. Kunstnikuna uurib ta tundlikkust selle suhtes, mis jääb väljapoole inimese taju ja kontrolli. Ta lõpetas 2018. aastal näitlejana Norra Teatriakadeemia, kus puutus nii õpilase kui kaasloojana kokku selliste teatritegijatega nagu Laurent Chétouane, Phillip Zarrilli, Robert Johanson (Nature Theater of Oklahoma) ja Bianca Casady (CocoRosie). Aastatel 2012–2014 töötas ta Barcelonas Enrique Vargase juhitud rahvusvahelises teatritrupis Teatro de Los Sentidos, kus tegi kaasa lavastustes “Oráculos” ja “Weaving Gothenburg”, olles samal ajal kraadiõppes fookusega sensoorsel keelel ja mängu poeetikal. Aastatel 2018–2022 lõi ta koos Taanis tegutseva teatritrupiga Luna Park Scenekunst lavastustriloogia, mis tegeles intiimsete poeetiliste kohtumistega avalikus linnaruumis. Ta on 2019. aastal Praha kvadriennaalil etendatud lavastuse “Passages” kaaslooja ja etendaja. Rasmus on kaaskuraatorina osalenud KORDON LAB toidu ja energia teemalises residentuuriprogrammis (2023–2024) Hiiumaal.