Radisson Collection Hotel esitleb

Amadeus kontserdisari • ERSO kontserdisarjad 2023/2024

15.09 - 12.04.2024
 (Estonia pst 4, Tallinn)


Sarjapiletite eelmüük on lõppenud.


ERSO uus kontserdisari „Amadeus“ saab avalöögi ERSO 97. hooaja avakontserdiga. Verivärske kontserdisarjaga teeme kummarduse Wolfgang Amadeus Mozarti loomingule. Õhtu avab Tõnu Kõrvitsa uudisteos vaskpilliorkestrile ja löökpillidele. Mozarti loomingust tuleb sel kontserdil ettekandele tema viimane ning kompleksseim sümfoonia, hüüdnime „Jupiter“ järgi tuntud 41. sümfoonia. Kontserdi solist on noor ja silmapaistev eesti viiuldaja Hans Christian Aavik, kes tegi ERSOga koostööd ka möödunud hooajal. Kui 2022. aasta jõulukontserdil esitas ta ERSOga Mozarti teist viiulikontserti, siis sedapuhku tuleb esitusele teise Viini klassiku, Ludwig van Beethoveni viiulikontsert, mis on esimene monumentaalne teos oma žanris ning teerajaja hilisematele romantilistele viiulikontsertidele.


Teist aastat järjest ootame publikut avama jõulupidustusi ERSO kontserdiga. Seekordne jõulukontsert on taas kantud Wolfgang Amadeus Mozarti loomingust ja fookuses on vokaalmuusika. ERSO ees on kaks noort säravat lauljat: sopran Mirjam Mesak, kes teeb karjääri Baieri Riigiooperi solistina ning metsosopran Sandra Laagus, kes on veel oma lauljakarjääri alguses, ent paistnud juba silma küpse artistina. Esitusele tulevad katkendid Mozarti ooperitest, samuti tema kaks sümfooniat – nr 31 ja 32. Jõuluajale kohaselt kuuleme ka prantsuse helilooja François-Joseph Gosseci  „Jõulusüiti“. Veel on kavas võimeka kontsertpianistina tuntud Louise Farrenci looming, kes oli ajaloo esimene ja ühtlasi ainus naine 19. sajandi jooksul, kes sai Pariisi konservatooriumis professori ametikohale.


Sarja kolmandal kontserdil on ERSO ees hinnatud kammermuusik, solist ja kontsertmeister Florian Donderer. Siinsele publikule on ta tuntud Eesti Festivaliorkestri kontsertmeistrina, samuti on ta väljapaistva Signum kvarteti esimene viiul. ERSO kontserdiks on ta kavasse valinud Wolfgang Amadeus Mozarti viienda viiulikontserdi. Kõik Mozarti viiulikontserdid valmisid lühikese aja jooksul Salzburgis, viies ehk A-duur kontsert on neist viimane, nooruslikult värske ja siiras teos. Mozarti kõrvale on Donderer valinud Fanny Mendelssohni ning Franz Schuberti loomingu. Fanny oli andekas pianist ja helilooja, kes jäi muusikuna oma venna, Felix Mendelssohni varju. Schuberti sulest kuuleme neljandat sümfooniat alapealkirjaga „Traagiline“, mis on tema esimese kuue sümfoonia seas tõsiseim, meenutades „tormi ja tungi“ liikumise helitöid.


Misora Ozaki pälvis 2021. aasta Tallinna rahvusvahelisel pianistide konkursil neljanda preemia ning ERSO eripreemia. Sel hooajal ootamegi noort pianisti tagasi Tallinnasse ning meie oma noore dirigendi Henri Christofer Aaviku juhatusel tuleb esitusele üks populaarsemaid romantilisi klaverikontserte – Robert Schumanni a-moll kontsert. Aavik on viimasel ajal pälvinud Euroopas tähelepanu Jorma Panula nimelise konkursi esimese koha ning Jevgeni Svetlanovi konkursi teise preemia võiduga. Kusjuures on noor dirigent nimetanud ühe olulise eeskujuna dirigendikarjääri valikul just ERSO pikaaegset peadirigenti Neeme Järvit. ERSOga tuleb ettekandele Wolfgang Amadeus Mozarti 36. sümfoonia ning ning teise muusikalise imelapse, Felix Mendelssohni avamäng „Hebriidid“.


I: HOOAJA AVAKONTSERT

R, 15.09.2023

kell 18 (eelkontsert)

kell 19

Tõnu Kõrvits. „Tuultele“ (esiettekanne)

Ludwig van Beethoven. Viiulikontsert D-duur, op. 61

Wolfgang Amadeus Mozart. Sümfoonia nr 41 C-duur, KV 551

HANS CHRISTIAN AAVIK viiul, ERSO, dirigent OLARI ELTS


II: ERSO JÕULUKONTSERT

R, 22.12.2023

kell 19

François-Joseph Gossec. „Jõulusüit“

Wolfgang Amadeus Mozart. „Ruhe sanft, mein holdes Leben“ ooperist  „Zaide“, KV 344

Wolfgang Amadeus Mozart. Sümfoonia nr 32 G-duur, KV 318

Wolfgang Amadeus Mozart. „Exsultate, jubilate“, KV 165

Louise Farrenc. Avamäng nr 2, op. 24

Wolfgang Amadeus Mozart. „L'amerò, sarò costante“, ooperist „Il re pastore“, KV 208

Wolfgang Amadeus Mozart. Sümfoonia nr 31 „Pariis“ D-duur, KV 297/300a

MIRJAM MESAK sopran, SANDRA LAAGUS metsosopran, ERSO, dirigent OLARI ELTS


III: DONDERER JA SCHUBERT

R, 09.02.2024

kell 19

Fanny Mendelssohn. Avamäng C-duur

Wolfgang Amadeus Mozart. Viiulikontsert nr 5 A-duur, KV 219

Franz Schubert. Sümfoonia nr 4 c-moll, D 417

FLORIAN DONDERER viiul, ERSO


IV: HENRI CHRISTOFER AAVIK JA MOZART

R, 12.04.2024

kell 19

Felix Mendelssohn. Avamäng „Hebriidid“, op. 26

Robert Schumann. Klaverikontsert a-moll, op. 54

Wolfgang Amadeus Mozart. Sümfoonia nr 36 C-duur, KV 425

MISORA OZAKI klaver, ERSO, dirigent HENRI CHRISTOFER AAVIK

Lue lisää

Eelmüük lõppenud