Loovüksus esitleb:

Lossimuusika Narvas - Irina Zahharenkova, Arvo Leibur, Aare Tammesalu

T 06.08.2024 kell 18:00
 (Peetri plats 7, Narva)

Teisipäev, 6. august 2024 kell 18 Narva muuseum

LOSSIMUUSIKA

Irina Zahharenkova - klaver
Arvo Leibur - viiul
Aare Tammesalu - tšello

Kava:
Felix Mendelssohn (1809-1847)
Klaveritrio nr 1 op 49
   Molto allegro agitato
   Andante con moto tranquillo
   Scherzo. Leggiero e vivace
   Finale. Allegro assai appassionato


Anton Arenski (1861-1906)
Klaveritrio nr 1 op 32
   Allegro moderato
   Scherzo. Allegro molto
   Elegia. Adagio
   Finale. Allegro non troppo


Irina Zahharenkova on väljapaistvamaid ja omanäolisemaid Eesti pianiste.   Ta on võitnud peapreemiad mitmetelt rahvusvahelistelt konkurssidelt: Johann Sebastian Bachi konkurss Leipzigis (2006), Alessandro Casagrande konkurss Itaalias (2006), Georges Enesco konkurss Rumeenias (2005), Prémio Jaén konkurss Hispaanias (2004). Eestis äratas ta suurt tähelepanu VI Eesti pianistide konkursil (2002) pälvides diplomi, ERSO preemia ja publiku tulise poolehoiu.
Irina Zahharenkova on õppinud klaverit Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias prof. Lilian Semperi ning Sibeliuse Akadeemias prof. Hui-Ying Liu-Tawaststjerna juures. Lisaks annab ta sageli kontserte ka ajaloolistel klahvpillidel – klavessiinil ja haamerklaveril.
Irina Zaharenkova on esinenud festivalidel Itaalias, Saksamaal, Soomes, Norras, Brasiilias, Šveitsis ja Eestis ning olnud solist ERSO, Tallinna Kammerorkestri, Helsingi Linnaorkestri, Iisraeli Filharmoonikute, Orchestre de la Suisse Romande’i, Orchestre National de Lorraine’i ja mitmete teiste orkestrite ees. Tähelepanu on äratanud ka tema plaadistused. Eriti positiivseid hinnanguid on saanud Scarlatti sonaatide CD, mis ilmus 2012. aastal Moskva firma Classical Records alt.

Arvo Leibur on lõpetanud Tartu Lastemuusikakooli õp. V. Vääri viiuliklassis. Edasi jätkusid õpingud Tallinna Muusikakeskkoolis dots. J.Gerretzi ning 1982. aastast Moskva Riiklikus Konservatooriumis dots. I. Botškova juhendamisel. Seejärel töötas ta õppejõuna Kuopio Konservatooriumis. 1990.aastatest alustas ta aktiivset tegutsemist Hollandis tehes koostööd kammerorkestriga Nieuw Sinfonietta Amsterdam ja töötades aastast 1995 Holland Symfonia kontsertmeistrina. Ta on olnud kauaaegne ERSO kontsertmeister, käesoleval
ajal töötab Eesti Muusikaakadeemia keelpilliosakonna juhataja ja viiuliprofessorina.
Arvo Leibur on kahekordne vabariikliku konkursi laureaat ning ta on pälvinud tiitleid mitmel rahvusvahelisel viiuldajate konkursil. Tihe kontserttegevus solistina, ansamblite koosseisudes ja sümfooniaorkestri saatel on viinud teda paljudesse Euroopa maadesse, USA-sse ja Jaapanisse. Ta on salvestanud soolo-cd Euroopa Virtuoosid, firmale BIS albumi Tubina kõikide viiuliteostega ja mitmeid CD-sid trio Arvo Leibur-Terje Terasmaa-Heiki Mätlik koosseisus, kellega ka aktiivselt tegutseb.

Tšellist Aare Tammesalu tegutseb solisti ja kammermuusikuna, esitades nii klassikalist repertuaari kui ka nüüdismuusikat. Lisaks on ta aktiivne kontserdikorraldaja.
Tammesalu õppis tšellomängu Tallinna Muusikakeskkoolis Laine Leichteri klassis ja Tallinna Riiklikus Konservatooriumis Ivo Juuli ning prof Toomas Velmeti juures. Tammesalu on Vabariikliku keelpillimängijate konkursi (1987) laureaat ja J. S. Bachi teose pärima esituse eripreemia võitja. Hiljem täiendas ta end EMTA magistrantuuris prof Peeter Paemurru juhendamisel. Oma pillimänguoskusi on ta lihvinud eratundides Moskva Kontservatooriumi prof Mihhail Homitseri juures ja osalenud prof Martin Osterdagi meistrikursustel.
Aare Tammesalu on osalenud pea kõikidel Eesti muusikafestivalidel ning üles astunud rahvusvahelise mainega festivalidel Euroopas, Põhja- ja Lõuna-Ameerikas, Jaapanis, Venemaal ja Lähis-Idas. Ta on soleerinud ERSO, RO Estonia Sümfooniaorkestri, Klaaspärlimäng Sinfonietta, Pärnu Linnaorkestri, XXI sajandi orkestri, Kotka Linnaorkestri (Soome), kammerorkestri ME, Eesti Rahvusmeeskoori ja Moskva Konservatooriumi segakoori (Venemaa) ees. Ta on osalenud mitmete muusikakollektiivide töös: Reval Ensemble, Tobiase Keelpillikvartett, Resonabilis. Aare Tammesalu on olnud Giovanni Bonato, Lepo Sumera, Eino Tambergi, Andres Uibo, Mirjam Tally, Andrus Kallastu, Marianna Liiki, Märt-Matis Lille, Igor Garšneki, Galina Grigorjeva, Liisa Hirschi, Heimar Ilvese, Lauri Jõelehe, Mihkel Keremi, Tõnis Kaumanni, Tatjana Kozlova-Johannese, Ülo Kriguli, Margo Kõlari, Kristjan Kõrveri, Tõnu Kõrvitsa, Hans-Gunter Locki, Malle Maltise, Eduard Oja, Rasmus Puuri, Jüri Reinvere, Urmas Sisaski, Helena Tulve, Ardo Ran Varrese jt heliloojate teoste esiettekandjaks. Heliplaatidele on ta salvestanud Artur Kapi, Tõnu Kõrvitsa, Kuldar Singi, Lepo Sumera, Toivo Tulevi, Mirjam Tally, Marianna Liiki jt loomingut. 2010 ilmus koostöös plaadifirmaga ERES heliplaat “Tšello ja orel”, millel kõlab eesti heliloojate tšellomuusikat läbi aegade. Ühtlasi on ta korraldanud heliplaatide väljaandmist: „Clarinette omnitonique“ Iwan Mülleri ja W. A. Mozarti muusikaga (Toomas Vavilov, Arvo Leibur, Toomas Nestor, Aare Tammesalu), „To Reach Yesterday“ Lepo Sumera teostega (Neeme Punder, Lea Leiten, Meelis Vind, Pille Lill, Marje Lohuaru, Aare Tammesalu) jne.

2008. aastal tegi Aare Tammesalu tummfilmi “Noored kotkad” (1927, režissöör T.Luts) taasesituse muusikalise kujunduse ja osales ETV mängufilmi “Pimedad aknad” heliriba taastamisel ning muusika uuestisalvestamisel (helilooja E.Tamberg).
Aare Tammesalu on töötanud muusikaprodutsendina Eesti Kontserdis ja Pärnu Filharmoonias. Ta on korraldanud interpretatsioonikonkursse: J. S. Bachi konkurss aastal 2000 EMTA-s, Pärnu viiuldajate konkurss 2008 ja 2010. 2006. aastal oli ta kõiki Eesti süvamuusikakollektiive ja -asutusi ühendava festivali „Mozart 250“ idee algataja ning teostaja. Tammesalu on 1995. aastast Saaremaal toimuva Mustjala festivali ja Kadrioru Lossimuusika kontserdisarja kunstiline juht.
Aare Tammesalu tegevust on tunnustatud Eesti Kultuurkapitali ja Eesti Muusikanõukogu aastapreemia, Eesti Teatriliidu žürii eripreemia ja Hendrik Krummi nimelise kultuuripreemiaga. 2023. aasta veebruaris andis Saaremaa vald Aare Tammesalule auhinnaga „Aaasta tegu 2022“ Mustjala festivali korraldamise eest, 2023. aastal tunnustas EELK nõukogu teda „Aasta kirikusõbra“ tiitliga.

Lossimuusika on pühapäevaste kontsertide sari, mille eesmärk on pakkuda kõrgetasemelist klassikalist muusikat ainulaadse akustikaga Kadrioru lossi barokses peasaalis ja kontserdisaalides üle Eesti. 

 

Lossimuusika kontserdisarja kunstiline juht on Aare Tammesalu
Korraldajad: Loovüksus MTÜ koostöös Eesti Kunstimuuseumiga


Toetajad:
Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium
Eesti Kultuurkapital
Eesti Rahvusringhääling
Tallinna Kultuuri- ja Spordiamet

UNESCO muusikalinn Tallinn

Koostööpartnerid:
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Agentuur Uus Kontsert



Ikäraja: soovitav alates 7. eluaastast
Pääsy pyörätuolilla: olemas
Lue lisää

Tapahtuman aikataulu/kokoonpano

Ovet aukeavat klo 17:45

Seuraa meitä


Eelmüük lõppenud