Tom Stoppard ja André Previn: DISSONANTSED
25. septembril kell 17 on kõigil huvilistel võimalik osa saada ajaloolase David Vseviovi ja lavastaja Elmo Nüganeni vestlusest, mis on inspireeritud lavastusest “Dissonantsed”.
Juttu tuleb sellest, milliseid meetodeid kasutas nõukogude süsteem teisitimõtlejate vaigistamiseks ning milline roll oli seejuures psühhiaatria kuritarvitamisel – just samasugune saatus oli ka lavastuse peategelasel Aleksanderil.
“Millist erakordset vaprust ilmutavad üksikud inimesed totalitaarses ühiskonnas. Trotsides vanglaid, vaimuhaiglat ja piinamisi, nõudes inimese põhiõigusi. Nad olid vabad inimesed, mitte orjad. See lugu räägibki sellistest inimestest nagu Lagle Parek, Mart Niklus, Anna Politkovskaja, Aleksei Navalnõi ja paljud teised”, kirjeldab lavastaja Elmo Nüganen lavastust “Dissonantsed”.
Vestlus toimub kohvikus Kork, Viimsi Artiumi esimesel korrusel.
///
Autor TOM STOPPARD
Muusika ANDRÉ PREVIN
Lavastaja ELMO NÜGANEN
Kunstnik KRISTJAN SUITS
Muusikajuht ja dirigent TÕNU KALJUSTE
Tõlkija ANU LAMP
Osades:
Aleksander – JAN UUSPÕLD
Ivanov – PEETER TAMMEARU
Saśa - TIMOTHEUS TATS või TOBIAS TARK
Arst – PRIIT VÕIGEMAST
Õpetaja – KADRI VOORAND
Polkovnik – TÕNU KALJUSTE
TALLINNA KAMMERORKESTER
Milline on dissidendi saatus? Mida teeb režiim teisitimõtlejaga, keda pole võimalik murda ega vaigistada, inimesega, kes on orkestreeritud ühiskonna jaoks nagu läbitungiv dissonantne heli.
Poliitvang pannakse ühes Venemaa vaimuhaiglas kongi jagama hullumeelse trianglimängijaga, kes kujutab ette, et tema käsutuses on orkester.
Tom Stoppardi vaimukas ja tänases kontekstis teravalt lõikav tekst, André Previn’i sümfooniliselt värvikas ja painav muusika. Teose teeb eriliseks see, et ta koosneb kirjanduslikust tekstist ja muusikalisest partituurist, mis on mõeldud esitamiseks näitlejatele ja orkestrile.
Nargenfestivali, Viimsi Artiumi ja Tallinna Filharmoonia kaasproduktsioon.