Luikede järv
Luikede järv
Ballett kahes vaatuses, originaalkoreograafia Pjotr Tšaikovski muusikale
Helilooja Pjotr Tšaikovski
Lavastaja ja koreograaf Petr Zuska (Tšehhi)
Muusikajuht ja dirigent Risto Joost
Dirigent Mikk Murdvee
Kunstnik Daniel Dvořák (Tšehhi)
Kostüümikunstnik Pavel Knolle (Tšehhi)
Valguskunstnikud Margus Vaigur (Endla Teater) ja Petr Zuska (Tšehhi)
Valguskunstnike assistent Kaspar Aus
Osades Gus Upchurch, Benjamin Newman, Sayaka Nagahiro, Alexandra Heidi Foyen, Alain Divoux, Bradley Howell, Alexander Germain Drew, Raminta
Rudžionyte-Jordan, Ana Maria Gergely, Caroline Maquignon, Benjamin Kyprianos, Gerardo Avelar, Selma Strandberg, Yukiko Yanagi, Maria Engel, Andrea Johnson, Elena Troisfontaines
Vanemuise balletitrupp ja sümfooniaorkester
Maailmakuulus ballett „Luikede järv“ tuleb Vanemuise balleti ajaloos lavale esmakordselt ja seda kohe ka uuenduslikus vormis – tšehhi koreograaf ja lavastaja Petr Zuska loob neoklassikalise originaalkoreograafia Tšaikovski muusikale, lavalugu kõneleb katkisest perekonnast ja uuesti armastama õppimisest. Rikkalik ja emotsionaalne muusika, klassikaline balletikeel segatuna rustikaal-modernsega: „Luikede järve“ ajalooline essents jõuab lavale tänapäevases teatrikeeles läbi tugeva visuaalse sümbolistika.
Kuningas kingib prints Siegfriedile 18. sünnipäevaks maali tema kadunud emast, kelle armastust noormees kunagi tunda ei saanud. Maise maailma ja unenägude kuningriigi piirimail asub prints otsima oma juuri ning seisab silmitsi nii armastuse soojuse kui ka kaotusvaluga.
See on oma päritolu ja saatusega leppimise lugu, milles prints Siegfriedil tuleb mõista, et tema sees olevast valgusest ja pimedusest, Valgest ja Mustast Luigest, peab saama tervik, sest ainult siis on ta võimeline oma südant uuesti kellelegi kinkima.
Petr Zuska, kelle lavastust „Romeo ja Julia“ on alates 2018. aastast Vanemuises menukalt etendatud, on rikkaliku ja mitmekesise loomingulise arsenaliga, segades meisterlikult modernse tantsukunsti võimalusi. Zuska looming on täis sümboleid ja arhetüüpe, vaimseid püüdlusi ja küsimusetõstatusi.
Tšaikovski muusika oli minu jaoks ainuke sügav põhjus, miks „Luikede järve“ Vanemuises teha. Kui jätta kõrvale klassikalise balleti esteetika, ilu ja paatos ning avada oma meeled selle teose muusikale, avaldub midagi palju enamat kui 32 fueteed või „Väikeste luikede tants“. Petr Zuska on lavastaja, kes läheb selle loo ja muusika dramaturgias sügavuti, toetudes Tšaikovski helikeele erakordsetele värvidele ja energiale.
– balletijuht Mare Tommingas
Esietendus 2. oktoobril 2021 Vanemuise teatri suures majas.
Tutvu parkimivõimalustega SIIN