Radisson Collection Hotel, Tallinn esitleb:

Amadeus kontserdisari • ERSO kontserdisarjad 2024/2025

20.12 - 04.04.2025
 (Estonia puiestee 4, Tallinn)

Kontserdisari „Amadeus“ teeb ka sel hooajal kummarduse Wolfgang Amadeus Mozartile, tema kaasaegsetele ja järgijatele. Sarja avakontsert on ERSO jõulukontsert, mis on möödunud hooaegadel osutunud kontserdiaasta üheks kõige menukamaks õhtuks. Sel hooajal on jõulukontserdi kavas Mozarti kontsert flöödile, harfile ja orkestrile. Soleerivad kaksikõed Susanne Rull flöödil ja Lisanne Rull harfil. Samuti kõlab Mozarti 34. sümfoonia, mis on tema viimane Salzburgis valminud sümfoonia. Kavas on veel Reynaldo Hahni avamäng „Mozart“, mis pärineb helilooja samanimelisest muusikalisest komöödiast Sacha Guitry tekstile. Teos räägib Mozarti kujuteldavast rännakust Pariisis. Maurice Raveli loomingust kõlab kontserdil süit „Minu hane-ema“. Iidse prantsuse kombe kohaselt nimetatakse hane-ema(kese)ks lastele muinaslugusid pajatavat hoidjat. Raveli muinasjutupiltide muusikat iseloomustab ühelt poolt lihtsus, teisalt pea ebamaine ilu. Kontserti juhatab Olari Elts.


Veebruaris on orkestri ees noor dirigent Henri Christofer Aavik, kes tegi ERSO debüüdi 2024. aasta aprillis. Wolfgang Amadeus Mozarti viimaste aastate üks meelisinstrumente oli klarnet. Klarnetikontsert on Mozarti viimane lõplikult valminud instrumentaalkontsert, mille ta komponeeris klarnetivirtuoos Anton Stadlerile. Kontsert on ka tänapäeval üks olulisemaid teoseid klarnetistide repertuaaris. ERSO ees esitab teose sel kontserdil Londoni Sümfooniaorkestri klarnetirühma kontsertmeister Sérgio Pires. Õhtu teises pooles tuleb esitusele Ludwig van Beethoveni teine sümfoonia. Beethoveni teist sümfooniat nähakse hilisema loomingu taustal tavaliselt kui ettevalmistust, millel on veel palju ühist Haydni ja Mozartiga. Hoolimata helilooja hingelisest kriisist on teos heroilise karakteriga, täis päikesepaistet ja vitaalsust. Kontserdi avab Mozarti ja Beethoveni kaasaegse itaalia helilooja Giovanni Paisiello „Sinfonia funebre“.


„Amadeusi“ sarja kolmandal kontserdil on ERSO ees pianist William Youn ja dirigent Mario Venzago. Kriitikud on nimetanud Youni poeediks klaveril, kelle briljantne puudutus võimaldab tal avastada muusika hingelisi sügavusi. Eriti kõrgelt on hinnatud tema Schuberti salvestised, ent ta on muu hulgas salvestanud ka näiteks kõik Mozarti klaverisonaadid. ERSOga esitab ta Wolfgang Amadeus Mozarti üheksanda klaverikontserdi. Mario Venzago on oma pika karjääri jooksul töötanud Berni, Indianapolise, Göteborgi, Baski, Baseli, Grazi ja mitmete teiste sümfooniaorkestrite peadirigendina. Viimasel ajal on ta pühendunud ka komponeerimisele. ERSOga tulevad esitusele tema „Koraalivariatsioonid“. 2024. aastal möödub 200 aastat helilooja Anton Bruckneri sünnist. Tema loomingust tuleb ettekandele kolmas sümfoonia, mis on pühendatud Richard Wagnerile ja seeläbi tuntud ka kui „Wagneri“ sümfoonia.


Aprillis musitseerib ERSOga poola viiuldaja Maria Włoszczowska, kelle mitmekülgne tegevus hõlmab esinemisi nii solisti, kontsertmeistri kui ka kammermuusikuna. Kavas on Ludwig van Beethoveni viiulikontsert –  esimene monumentaalne teos selles žanris, mis rajas teed hilisematele romantilistele viiulikontsertidele. Komponeerimisel võttis ta eeskujuks prantsuse viiulikooli esindajate stiili ning kasutas neile omaseid virtuoosseid mänguvõtteid, samuti revolutsiooniaastate prantsuse muusikas populaarseid marsirütme. Wolfgang Amadeus Mozarti loomingust tuleb ettekandele tema 29. Sümfoonia. 18-aastase helilooja kirjutatud teos on tema varase loomingu seas üks silmapaistvamaid, kõneledes kompositsioonilisest meisterlikkusest. Sümfoonia kõrval on kavas üks Mozarti hilisemaid teoseid „Adagio ja fuuga“ c-moll, milleks sai ta inspiratsiooni uurides Johann Sebastian Bachi kontrapunktitehnikat, mis teoses ka selgelt peegeldub. 


I: ERSO JÕULUKONTSERT

R, 20.12.2024 kell 19 Estonia kontserdisaal


Reynaldo Hahn. Avamäng „Mozart“

Wolfgang Amadeus Mozart. Kontsert flöödile, harfile ja orkestrile C-duur, KV 299/297c

Maurice Ravel. Süit „Minu hane-ema“

Wolfgang Amadeus Mozart. Sümfoonia nr 34 C-duur, KV 338


SUSANNE RULL flööt, LISANNE RULL harf, ERSO, dirigent OLARI ELTS


II: HENRI CHRISTOFER AAVIK JA BEETHOVEN

R, 07.02.2025 kell 19 Estonia kontserdisaal


Giovanni Paisiello. „Sinfonia funebre“

Wolfgang Amadeus Mozart. Klarnetikontsert A-duur, KV 622

Ludwig van Beethoven. Sümfoonia nr 2 D-duur, op. 36


SÉRGIO PIRES klarnet, ERSO, dirigent HENRI CHRISTOFER AAVIK


III: VENZAGO JA BRUCKNER

R, 07.03.2025 kell 19 Estonia kontserdisaal


Mario Venzago. „Koraalivariatsioonid“ 

Wolfgang Amadeus Mozart. Klaverikontsert nr 9 Es-duur, KV 271

Anton Bruckner. Sümfoonia nr 3 d-moll, WAB 103


WILLIAM YOUN klaver, ERSO, dirigent MARIO VENZAGO 


IV: MOZART JA BEETHOVEN

R, 04.04.2025 kell 19 Estonia kontserdisaal


Wolfgang Amadeus Mozart. „Adagio ja fuuga“ c-moll, KV 546

Ludwig van Beethoven. Viiulikontsert D-duur, op. 61

Wolfgang Amadeus Mozart. Sümfoonia nr 29 A-duur, KV 201/186a


MARIA WŁOSZCZOWSKA viiul, ERSO

Lue lisää

Soodushind kehtib õpilastele, tudengitele ja pensionäridele  soodustust tõendava dokumendi esitamisel piletikontrollis.

 

KONTSERDISARJANA OSTES VÕIDATE ÜKSIKPILETITE HINNAST 25% (1 PILET TASUTA).Hinta:
65.00 € - 90.00 €

Soodushind kehtib õpilastele, tudengitele ja pensionäridele  soodustust tõendava dokumendi esitamisel piletikontrollis.

 

KONTSERDISARJANA OSTES VÕIDATE ÜKSIKPILETITE HINNAST 25% (1 PILET TASUTA).