NARGENFESTIVAL 2024

HYDROGEN JUKEBOX

Philip Glass / Allen Ginsberg

 

Muusikajuht ja dirigent Tõnu Kaljuste
Lavastaja ja videokunstnik Veiko Tubin
Koreograaf-lavastaja Ingmar Jõela
Valguskunstnik Priidu Adlas

Osades: Ivo Uukkivi (Eesti Draamateater), Heldur Harry Põlda (Rahvusooper Estonia), Iris OjaKaris Trass (Rahvusooper Estonia), Maria ListraRaiko Raalik (Rahvusooper Estonia) ning Tamar Nugis (Rahvusooper Estonia)


Esietendus 6. juulil 2024 Noblessneri valukoja Nobeli saalis.

Etendused 7., 16., 17. ja 18. juulil 2024.

Etendus on inglise ja eesti keeles, subtiitritega.


Ainult viiel õhtul etendub Noblessneri valukoja Nobeli saalis maailma ühe enimmängituma helilooja Philip Glassi kaasaegne ooper „Hydrogen Jukebox“. Esimest korda on Eesti publikul võimalik osa saada teosest, millele libreto on kirjutanud revolutsiooniline biitnik-luuletaja Allen Ginsberg.


Philip Glassi muusika viib meid pöörasele rännakule, käsitledes teemasid alates armastusest ja mässumeelsusest kuni sõjavastasuse ja poliitilise vastupanuni. See on metsik sõit läbi 20. sajandi ikooniliste sündmuste.


Lummavas visuaalses vaatemängus kohtuvad dirigent Tõnu Kaljuste käe all Eesti tipp-solistid ning muusikud.


Maailma ühe enimmängitava helilooja kaasaegses ooperis „Hydrogen Jukebox“ kohtuvad Philip Glassi muusikaline geenius ning Allen Ginsbergi visionäärlik luule. See on minimalistlik, kaasahaarav ning poeetiline sissevaade apokalüpsise äärel kõlkuvasse maailma, kus põimuvad poeesia, soe huumor, eneseiroonia, lummavad meloodiad ning sünergia, mis tekib Glassi minimalistlike muusikakompositsioonide ning Ginsbergi haarava luule vahel.


„Hydrogen Jukebox“ on ihuliikmeid läbistav vesinikupommi plahvatuse kaja, apokalüpsise pidev hingus kuklas, seksuaalrevolutsioon, Idamaade filosoofia, hüpertroofiline psühholoogiline seisund, narkootikumid, vali tööstuslik möire, mure meie planeedi pärast, sõjatööstuse keerlev plaadimasin, unistus rohelisest autost, Raudhobu kihutamas läbi elektriliste välgusähvatuste.

                                                                                   

 „… kuulates vesiniku-jukebox’i hukatuseraginat ...”

 Allen Ginsberg Ulg

Loe veel