Peakontsert: IL DOLCE CONFORTO Franziska Fleischanderl — Salterio & Deniel Perer — Harpsichord • XV Rahvusvaheline Kandlefestival

L 16.09.2023 kell 19:00
 (Lossi 25, Tartu)

XV Rahvusvahelise Kandlefestivali peaesinejateks on salteriol Franziska Fleischanderl ja klavessiinil Deniel Perer.


SALTERIO JA KLAVESSIIN


Salterio on barokiajastu keelpill, mida mängiti seni arvatust palju rohkem. Oma ehituselt ei ole see muu kui ilma klahvideta väike klavessiin või vastupidi, klavessiin on suur salterio, millele on kinnitatud klaviatuurimehhanism.

 

Lisaks sarnasele ehitusele jagavad salterio ja klavessiin ka sarnast mängutehnikat, milleks on vaskkeelte näppimine sulerootsudega. Seetõttu näivad nad olevat akustilised kaksikud, kes on üksteisest eristatavad ainult nende kõlakujude järgi.

 

See duo soovib uurida muusikalise peitusemängu võlu, mis leiab aset kohe, kui need kaks instrumenti on ühendatud. Kui palju seavad salterio ja klavessiin üksteisele väljakutseid, kui palju inspireerivad, võistlevad, toetavad, vastandavad ja rikastavad nad üksteist?

 

Esitatakse muusikat Antonio Vivaldilt, Florido Ubaldilt, Johann Sebastain Bachilt, Carl Phillip Emanuel Bachilt ja Wolfgang Amadeus Mozartilt.

 

FRANZISKA FLEISCHANDERL

 

Franziska Fleischanderl mängib 1725. aastast pärit salteriot, mille valmistas Roomas Michele Barbi. Tema intensiivne töö selle pilliga on teinud temast juhtiva rahvusvahelise barokksalterio interpreedi ja uurija.

 

Franziska aastatepikkune uurimistöö Itaalias andis palju murrangulisi teadmisi 17. ja 18. sajandi salteriomängu kohta. Ta jäädvustas oma teadmised väitekirjas, mis on esimene põhjalik uurimus barokksalterio ajaloost. Lisaks töötas ta ümber kaks ajalooliselt dokumenteeritud, kuid seni kasutamata salterio mängutehnikat ja tõi need tagasi lavale. Sellega muutis ta põhjalikult senist barokksalterio esinemispraktikat ja on sellega saanud oma ala teerajajaks.

 

Franziskal on kaks magistrikraadi - üks dultsimeri alal Linzist ja teine kaasaegse kammermuusika ja varajase muusika alal Baselist - ning doktorikraad Leideni ülikoolist, kus tema juhendajaks oli Ton Koopman (PhD 2021). 

 

Ta annab arvukalt kontserte, loenguid ja meistriklasse kõikjal Euroopas ja Ameerikas. Ta on esinenud oma originaalse salterioga kõigil tuntud varajase muusika festivalidel ning teeb regulaarselt koostööd selliste ansamblitega nagu La Cetra Barockorchester Basel & Andrea Marcon, AKAMUS Akademie für Alte Musik Berlin & René Jacobs, Il pomo d'oro & Francesco Corti, Concentus Musicus Wien & Pablo-Heras Casado, La Ritirata jt. Ta on ka Sollazzo Ensemble'i alaline ansambliliige.

 

Selleks, et itaalia salterio rikkalik originaalrepertuaar taas kõlama panna, asutas ta oma ansambli IL DOLCE CONFORTO, mis on juba välja andnud kaks rahvusvaheliselt hinnatud ja tunnustatud CD-d "Sacred Salterio" ja "Salterio italiano". Muud raadio- ja CD-salvestused on viinud ta koostööni firmadega ORF, Arte, BR, SWR, Deutsche Grammophon, Glossa, Warner Classics, Ambronay Editions ja Christophorus.

 

DENIEL PERER

 

Deniel Perer on Itaaliast pärit organist ja klavessinist, kes on peamiselt pühendunud 17. ja 18. sajandi muusikale. Lisaks lõpetamisele kõrgeima kiitusega on ta pälvinud auhindu sellistel konkurssidel nagu Paul Hofhaimer Prize (Innsbruck 2013) ja Ruspoli Prize (Rooma 2016) ning välja andnud mitmeid CD-sid selliste plaadifirmade alt nagu Erato, Arcana, Naïve, Christophorus, Panclassics, Outhere ja Sony DHM.

Lisaks esinemisele solistina ja basso continuo mängimisele erinevatel ajaloolistel klahvpillidel/klaviatuuridel propageerib ta varajase muusika festivale ja -akadeemiaid. Ta mängib regulaarselt koos ansamblitega L’Artifizio Armonico, Il Dolce Conforto, Abchordis Ensemble’i, Coro e Orchestra Ghislieri, Odhecaton ja Il Pomo d'Oro. Oma ateljees Feltres tegeleb Deniel ka ajalooliste toruorelite hoolduse, ehitamise ja restaureerimisega.

 

Loe veel


Eelmüük lõppenud